„Tyhle práce se konají po celý rok a zahrnují se do klasických podzimních úprav. Navíc se připravujeme na Svatováclavské slavnosti, které začnou již v pátek," uvedla mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová. Výrazná pozornost se ale upíná k prostoru před kinem Koruna, kde má prezident republiky veřejně vystoupit a debatovat s příchozími.

„Je pravda, že zmíněnému místu věnujeme velkou pozornost. Je to samozřejmě proto, že se tam prezident bude zdržovat dlouhou dobu," potvrdila Windová.

V kině jsou v klidu

Pro provozovatele kina Luďka Kabelku jde přitom pouze o jednu z mnoha návštěv známých lidí. Přesto už společně s kolegy místnosti na příjezd hlavy státu připravil.

„Máme tam čisto pořád. Nevidím důvod, proč bychom teď najednou měli uklízet nějak víc. Zeman je jako každý jiný člověk a navíc v kině už byly i větší osobnosti. Takže buďme nohama na zemi," řekl Luděk Kabelka. Do kina se diskuze přesune v případě deště.

Podle požadavků prezidentova týmu Kabelka přichystal dva stoly a čtyři mikrofony. „Prostě přijde, promluví a odjede. Nijak to neprožíváme," zmínil provozovatel. Podle něj nebyly Zemanovy požadavky přehnané ani zásadní.

To zaměstnanci hotelu Imos, ve kterém se prezident naobědvá, se do zítřka zřejmě nezastaví.

Přípravy na příjezd prezidenta do Břeclavi vrcholí.Přestože by informace o Zemanově přítomnosti v hotelu měla být pouze neoficiální, majitel se s přípravami netají. Podle informací Břeclavského deníku je na programu dne malování a celkový úklid.

S otazníkem je přitom ještě počet lidí, kteří se obědu zúčastní.

Kromě vylepšení volně přístupných míst a zajištění občerstvení myslí představitelé radnice i na dekorace. Ty květinové má na starost aranžérka z květinářství v centru Břeclavi.

„Minulou středu mě lidi z města oslovili, jestli bych pro ně neudělala výzdobu k příležitosti prezidentova příjezdu. Tak na tom v týdnu postupně pracuju. Všechno je na mě, z čeho kytice budou, jak velké, jak budou vypadat," prozradila květinářka. Představit se odmítla.

Její výtvory zkrášlí plochu před kinem, radnici i pódium. Obrovské kytice jí dávají zabrat.

„Kytice jsou tak velké, že mi na ně nestačí ani pult. Musím ho v jednom kuse obcházet," postěžovala si žena na oko. Doufá ale, že s její prací budou všichni spokojení. „Kytice se snad budou líbit, ale kdo ví, kolik lidí nakonec přijde," zamýšlela se žena.

Podobný názor sdílí i další prodavačky z okolí kina. Podle nich se lidé, které znají, na prezidenta většinou netěší.

O bezpečnost Miloše Zemana se kromě stráže jeho vlastních lidí postará i město. Od půl čtvrté do půl šesté strážníci uzavřou ulice v blízkosti náměstí.

Podle Windové se ale jedná o opatření hlavně k bezpečnosti přihlížejících, nikoli samotného prezidenta.

ADÉLA JELÍNKOVÁ