Valtický kastelán Michal Tlusták přiznal, že měl ze stavebních dopadů obavu. „Měli jsme strach, jak se staveniště u návštěvníků projeví. Neprojevilo se naštěstí nijak a za to jsme moc rádi. V číslech jsme na tom zatím shodně. V červnu bylo návštěvníků o trochu méně, ale i tak jsme spokojení. Rekord padl před několika lety, letos jej asi nepřekonáme," uvedl Tlusták.

Šanci k výraznému počinu mají ale v Lednici. Statistiky přední republikové památky ukazují zvýšený počet příchozích. „Mám dobrý pocit. Návštěvnost je velká. Zatím, pokud to můžu odhadnout, máme nárůst deset až patnáct procent oproti loňsku. Ještě není konec července a jsme asi na stejném čísle, jako jsme byli loni na jeho konci. A pokud sezona vydrží jako do teď, zase obhájíme první místo v návštěvnosti památek v České republice," konstatovala lednická kastelánka Ivana Holásková.

Že však nával lidí může i odradit, je zřejmé po slovech Šárky Dědičové z Tvrdonic. Když s dětmi vyrazila na kole, návštěvu Lednice vzdala. „Chtěli jsme se tam zastavit a projít si park, ale když jsme viděli, kolik je tam turistů, raději jsme pokračovali dál. Přes sezonu už bych tam nešla," reagovala žena.

Zvýšeným počtem prodaných vstupenek se chlubí rovněž v Mikulově. „Od jara posilujeme víkendy, a to i když jsme začali už v březnu. Vždy je silnější víkend, čili pátek, sobota a neděle. Teď v tom teplém počasí jsme ale měli strašně moc lidí i v úterý a ve středu, což nás příjemně překvapilo. Mírný nárůst návštěvníků oproti minulému roku rozhodně máme," prohlásila Jana Frantelová z Regionálního muzea v Mikulově, které spravuje tamní zámek.

Tam dokonce přidali i další noční prohlídky. „Klasický děláme čtyři, ale museli jsme je udělat až pětkrát za sebou, prováděli jsme až do půlnoci. Byl a ještě pořád je o ně opravdu veliký zájem. Musím dodat, že je nutné si noční prohlídky předem rezervovat, aby pak zájemci o ně nebyli zklamaní. Mohou to udělat jak po emailu pokladna@rmm.cz tak na telefonu 777 061 230," vzkázala Frantelová.

Jedním z mnoha návštěvníků, které zaujaly památky Lednicko-valtického areálu i zámek v Mikulově, je Pavlína Božková. „Ta místa jsou krásná a mohu je jen doporučit. Zaujalo mě, že lednický zámek je opravdu hezky opravený. Všude se o to pěkně starají, ale jednoznačně nejvíc mě fascinuje výhled ze zámku v Mikulově. Ráda bych se tam ještě podívala na noční prohlídku, ale také na vernisáž výtvarného sympozia dílna," svěřila se Božková.