Na středečním zastupitelstvu však zazněla připomínka, aby v tomto roce nestáli desátého března u vlajky současní ani bývalí komunisté.

„Považuji to za znevážení celého aktu. Pokud se i v dokumentu ohledně vyvěšování vlajky mluví o věcech, které způsobila čínská komunistická strana, připadne mi bezpáteřní, aby se tam objevili i bývalí členové této strany,“ nechal se slyšet opoziční břeclavský zastupitel Libor Nazarčuk z Pro Regionu.

Slovo si vzápětí vzal komunistický zastupitel Leopold Levák. „Když se podíváte na internet, za touto aktivitou stojí společnost, která provozuje tři čajovny. Zaráží mě, že my v Břeclavi se k tomu připojujeme,“ poznamenal.

„Vnímáme to určitě politicky, ale také ekonomicky,“ dodal. Českou republiku to podle něj poškozuje při obchodování s Čínou.

Břeclavský starosta Oldřich Ryšavý k Nazarčukově připomínce na zastupitelstvu poznamenal, že se k tomu nepřipojuje a je to otázka svědomí každého, kdo se na slavnostním aktu podílí.

Najděte lepšího

Podle Nazarčuka by si měl každý přebrat, kdo z bývalých komunistů sedí v radě města nebo na radnici. Nechtěl být konkrétní. „U vyvěšování vlajky přece může být člověk, který není nijak spjatý s bývalým komunistickým režimem. Mohou najít třeba někoho, kdo byl za minulého režimu perzekuován,“ do­dal.

Vadí mu, kdo se v loňském roce u vyvěšování tibetské vlajky u radnice objevil. „Nechali se tam do všech médií fotit bývalí straníci. Spousta mých známých ví, že někteří byli opravdu kovaní komunisté. A pak je vidí věšet tuto vlajku,“ poznamenal Nazarčuk.

Podle svých slov si uvědomuje, že to břeclavští komunisté berou z jiného hlediska, a to ekonomického. „Čína je jeden z velkých partnerů České republiky. Ale nevím, jestli budou Číňané sledovat města, kde se vlajka objeví či neobjeví. To je otázka vyjádření solidárnosti,“ zamyslel se zastupitel z Pro Regionu.

Spojování s ekonomickými dopady se nezdálo ani břeclavskému místostarostovi Luboši Krátkému. „V tibetské Lhase bylo tehdy zavražděno osmdesát tisíc lidí. Toto povstání se vlajkou připomíná, aby se už nikdy nic takového nestalo,“ přidal svůj názor.