Starosta František Smetana zdůvodnil rozhodnutí přílišnou náročností projektu. „Jsou tu věcná břemena na parovod a teplovod. Jejich vyřízení by trvalo roky, a na to by firma nepřistoupila," uvedl Smetana.

Jako další důvody k zamítnutí přidal zánik orné půdy a nutnou změnu územního plánu, ve kterém nejsou schválené pozemky pro účely skleníků.

Zástupce investorské společnosti Zdeněk Huták před hlasováním věřil, že projekt projde. Opačný verdikt ho zaskočil. Argumenty proti výstavbě odmítá. „Obec o žádné pozemky nepřichází, věcné břemeno na vedení teplovodu je zpoplatněno a po zakopání teplovodu se pozemky uvádí do původního stavu," vysvětlil Huták.

Podle něj zůstanou pozemky, na kterých by se skleník postavil, stále zemědělskou půdou, jen s intenzivnější produkcí. „Při současných problémech se srážkami je skleník řešením, jak produkci zachovat," doplnil Huták.

Podle něj je sporná i nutnost změny územního plánu. „Dalo by se o tom diskutovat," zmínil muž.

Redaktorka Břeclavského deníku Rovnost oslovila několik velkoněmčičských obyvatel. Výsledek? Většina 
o možném vzniku skleníků jen tuší. A pokud ano, pak se 
k nim přiklání z důvodu možného zaměstnání. „Lidé se vyjadřují spíše pro skleníky, a to kvůli pracovním místům. Většina z nich nerozumí rozhodnutí zastupitelstva," uvedl například Václav Bažant.

Další z obyvatel Jan Kovář, jenž se posledního hlasování zúčastnil má z projektu smíšené pocity. „Hlasování nebylo jednoznačné, většina členů se zdržela," svěřil se Kovář.

Zástupce Agro Pálava přesto doufá, že se mu podaří představitele městyse přesvědčit. „Chápeme, že jde o něco neznámého a nového a chceme vedení obce vše znovu vysvětlit," oznámil Huták .

Ten plánuje pozvat zastupitele do Zlínského kraje, kde stojí skleník využívající stejnou technologii. V katastru Velkých Němčic jich mělo podle návrhu vzniknout osm; vytápěných plynovou kotelnou. Nejprve tři, později dalších pět. Několik z nich mělo být dokončených už letos. Firma v nich chce pěstovat rajčata, jejichž produkce na Břeclavsku postupně klesá.

Firma zatím nemá žádné náhradní řešení, kam projekt přesunout. „Pro výstavbu skleníku potřebujeme zdroj tepla z nedalekých bioplynových stanic. Pozemek je vhodný také proto, že stojí celý na rovné ploše," odůvodnil Huták. Firma podle něj také dala za nákup pozemků značnou sumu, částku blíže neupřesnil.

Výstavbu skleníků projednávali členové zastupitelstva Velkých Němčic už v květnu. Starosta odůvodnil zamítnutí krátkou dobou na rozmyšlenou a nedůvěrou ve firmu Agro Pálava, která je na trhu jen krátce.

LENKA NEJEDLÍKOVÁ