Jak Zelinka říká, není důvod k obavám. Strach lidí ale zatím nepominul. Automat v Šitbořicích vykazuje asi třetinový pokles oproti dřívějšku.
„Máme jeden automat v Šitbořicích a tři v Brně. Tam pravidelně téměř každý měsíc kontroluje kvalitu mléka veterina. A dosud jsme neměli žádný problém. Přesto došlo k poklesu zájmu. V Šitbořicích asi o třetinu, u ostatních automatů o dvě třetiny,“ postěžoval si Zelinka. Jak dodal, každý den se mléko navíc pečlivě kontroluje v mlékárně.

Prodej rapidně klesl

Zemax prodává v Šitbořicích čerstvé mléko z automatů za dvanáct korun. Startovací cena na konci loňského srpna byla deset korun.
„Když jsme v Brně začínali s prodejem, bylo to šest set dvacet litrů mléka, teď prodáme denně asi dvě stě. V Šitbořicích je teď průměr asi sto sedmdesát litrů a bývalo přes dvě stě,“ srovnával Zelinka.

Ředitel Zemaxu Jiří Matoušek hysterii spojenou s automaty na mléko nechápe. „Máme dojírny, takže se mléka lidská ruka ani nedotkne,“ vysvětluje s tím, že o stále špatné situaci mluví i další provozovatelé automatů na mléko.

Šitbořický starosta Antonín Lengál mléko z automatu kupuje pravidelně a dokonce ho ani nepřevařuje. „Nikdy jsem s tím neměl žádné problémy. Pijeme ho celá rodina,“ vylíčil. Jak dodal, nedávno si v novinách přečetl v titulku zprávu, že čtyřicet lidí dostalo klíšťovou encefalitidu z mléka. Když se ale čtenář začetl dál, zjistil, že se jednalo o čtyřicet případů za posledních deset let a asi devadesát procent z toho bylo z kozího mléka a kozích sýrů.

„Je téměř nemožné, aby krávy, které jsou celý den ve stáji, získaly nějakou nákazu. To se týká krav, které se pasou venku, a ne těch, které jsou zavřené vevnitř,“ poznamenal šitbořický starosta.

Obavy ze špatné kvality mléka nemá ani ředitelka Základní školy Šitbořice Jarmila Novotňáková. „Žádnou poplašnou zprávu jsem nezaregistrovala, ale jinak to beru, že to je kvalitní mléko. Tedy pokud se lidé řídí uvedenými pokyny. Pokud vím, má se převařit,“ přidala svůj názor Novotňáková.

Společnost Zemax zprovoznila v Šitbořicích automat na mléko na konci loňského srpna. Hlavním důvodem jeho pořízení byly mizerné výkupní ceny ze strany mlékáren.