Byl jsem blízko druhému břehu. Hrobníkovi jsem utekl z lopaty. To jsou věty, které teď velmi často používá bývalý přibický starosta František Stankovič, který leží v břeclavské nemocnici. Poté, co zkolaboval ve svém autě a málem zemřel. Prodělal těžký akutní zánět žlučníku a postihla ho náhlá cévní mozková příhoda.

„Hned ráno v obchodě mi začalo být špatně. Nasedl jsem do auta, chtěl jsem ještě jet něco vyřídit. Najednou jsem se ale začal cítit tak unavený, že jsem zastavil a zhasl motor. A omdlel,“ popisuje pohublý Stankovič nedávné události.

V autě na cestě k bývalému vojenskému areálu ho našli lidé z Přibic, kteří šli náhodou kolem. Hned zavolali rychlou lékařskou pomoc. A zachránili exstarostovi život. „Byl to asi instinkt,“ vrací se ke svému zázračnému zastavení těsně před ztrátou vědomí.

Nejprve bojoval o život na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Brně–Bohunicích. „Byl jsem v bezvědomí, přesto se mi zcela jasně vybavuje, kdo za mnou přišel, kdo mě vzal za ruku. Dcera, syn, přítelkyně,“ vyjmenovává blízké, kteří s ním byli v těžkých chvílích.

Teď už je z nejhoršího venku. Má za sebou první týden rehabilitací v Břeclavi. Chodí, sám se sprchuje, směje se vtipům. A dokonce po telefonu řídí svůj obchod se smíšeným zbožím i přibickou ODS.

„Nic nedělat dlouho nevydržím ani v nemocnici. Po Přibicích prý jdou fámy, že jsem se zcvokl, ale to je hloupost. Jsem v pořádku. A jsem moc rád, že to takhle dopadlo,“ přiznává s viditelným ulehčením. „Mluví o tom celé Přibice, všichni mu přejí uzdravení. Včetně pana faráře,“ říká Radek Vondrák z Přibic.

Podle některých se na Stankovičově kolapsu výrazně podepsalo březnové rozpadnutí přibického zastupitelstva. A jeho rezignace na starostovský post. „Pro mě se politika za ty roky stala koníčkem,“ odmítá úvahy o svém zahořknutí Stankovič, který v čele obce stál přes čtyři volební období.

„Jedno je ale fakt, a to že je člověk i na komunální úrovni permanentně ve stresu. Nedá se zavděčit všem. Co člověk, to názor, takže to zchytáváte zleva i zprava,“ potvrzuje možný negativní vliv na své zdraví.

„Byly to těžké názorové střety, někdy jsem si připadal jako zloděj a vrah. Na každou věc se dá podívat z různých úhlů, ale to, co jsem v Přibicích za ty roky zbudoval, mi nikdo nevezme,“ hájí se devětapadesáti­letý muž.

V předčasných volbách chce znovu kandidovat, i když už ne jako lídr. „Nikam se necpu. Dostanu–li ale od voličů důvěru, vezmu to jako výzvu. Na druhou stranu musím brát v potaz svůj zdravotní stav. Víc odpočívat a něco ze svých aktivit škrtnout. Ale co, to ještě nevím,“ směje se Stankovič.

Brzké uzdravení přeje svému politickému rivalovi i Miroslav Effenberger z konkurenční kandidátky. „Předpokládám, že se brzy vrátí domů a všechno bude dobré. Nebráníme se žádné dohodě ani jednání. Potřebujeme, aby Přibice fungovaly,“ podává ruku ke smíru zastupitel pověřený výkonem pravomocí starosty.