Velké překvapení mohou zažít mnozí cestující, kteří se pečlivě nepřipraví na změnu jízdního řádu. Jak upozorňuje přednosta Provozního obvodu Břeclav Rudolf Tuček, každý rok se najdou takoví, kteří jsou v pondělí ráno při cestě do školy nebo do práce zaskočení.

Změny se týkají vlaků i autobusů. „V ranní a odpolední špičce posuneme odjezd vlaků z Brna a Břeclavi přibližně o třicet minut. Docílíme lepších přípojů pro cestující z a do Rakvic, Zaječí a Podivína,“ vysvětlila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Drobné změny příjezdů a odjezdů vlaků se dočkají i cestující na Břeclavsku. Například na lince S3 na trati mezi Břeclaví a Brnem přibudou v pracovní dny čtyři přímé spoje.

„Snažili jsme se řešit připomínky na spoje, které jsme dostali,“ přiblížil vedoucí dopravního odboru společnosti Kordis, která zajišťuje integrovanou dopravu na jižní Moravě, Jiří Horský.

Jízdní řád přinese i zrušení některých spojů. Například v úseku Zaječí – Hodonín. Změn se dočkají i lidé na trati mezi Břeclaví a Přerovem. Mění se odjezdy a také množství spojů do Hodonína. Na lince R5 ubudou vlaky o víkendech.

„Novinkou je spoj z Brna, který odjíždí do Břeclavi ve všední dny čtyři minuty po páté hodině ráno,“ řekla Šubová. Vlaky kategorie SuperCity pojedou od neděle přes Břeclav jen do Vídně a zpět na Prahu. Ve směru na Bratislavu je České dráhy zrušily. O spoje však lidé nepřijdou.

Na trati mezi Brnem, Břeclaví a Olomoucí nepojede o víkendech několik rychlíků. Ve směru z Břeclavi do Polska a zpět se mění odjezdy některých vlaků až o hodinu.

„V novém jízdním řádu je určitě několik drobných změn. Je ale lepší, když se lidé podívají buď na vývěsné jízdní řády, nebo na internet. Tam si mohou v klidu najít spoje, které je zajímají,“ vyzval cestující přednosta Tuček.

Jak dodal, i tentokrát najdou lidé na železniční stanici Břeclav informace o tom, na které nástupiště by měl vlak přednostně přijet. „Neměli by na to ale hřešit. To, že pojede vlak deset dní ze stejného nástupiště, neznamená, že tomu tak bude i jedenáctý den. Může se něco stát, ale chtěli bychom to dodržovat,“ dal si předsevzetí.

„Vůbec nevím, že se mění jízdní řády. Musím se na to teprve podívat. Některé vlaky jsou naplánované dost nahusto, jede rychlík a hned za ním i osobák. Pak se ale musí třeba dlouho čekat na další spoj, spíš by to mohli víc rozptýlit,“ uvedla Marie Tichá z Břeclavi.

Linky o svátcích

23., 28. – 30. 12. linky integrovaného dopravního systému jezdí podle jízdních řádů platných pro pracovní dny, nejedou vybrané spoje vyznačené v jízdních řádech.

24. 12. platí jízdní řád pro neděli, poslední spoj jede kolem šesté hodiny odpoledne.

25. – 26. 12. a 1. 1. 2010 platí jízdní řád pro neděli.

31. 12. jedou spoje podle jízdního řádu platného pro soboty a neděle. Poslední spoj pojede kolem šesté hodiny odpoledne.