Vrácení milionů korun podle starosty Františka Petráska (Vinaři – za obec krásnější) obecní pokladně nehrozí, možnost udělení pokut ale připustil. Problémy jsou zejména s výkupy pozemků, které leží pod chodníky 
i cyklostezkou. Bořetickým navíc propadlo územní rozhodnutí na výstavbu kanalizace a čističky odpadních vod. Celým administrativním kolečkem tak projdou znovu 
a zaplatí dalších 74 tisíc.

Petrásek nyní jedná s majiteli pozemků, aby nad chodníky i cestou pro cyklisty mohl konečně nadepsat: hotovo. „Musíme uzavřít smlouvy na prodej nebo věcná břemena. Termín vypršel na konci minulého roku, poslali jsme žádost o prodloužení, Státní fond dopravní infrastruktury se ale ještě nevyjádřil," sdělil bořetický starosta.

Při projektu na opravu chodníků v obci padlo více než deset milionů korun. U dvou etap cyklostezky částka přesáhla šest a půl milionu. „Vše je vyúčtováno a proplaceno, vracení peněz určitě nehrozí," ujišťoval také bývalý první muž obce Václav Surman (KDU-ČSL), jenž vedl ves právě v době dokončování zmíněných projektů. Dnes je opozičním zastupitelem.

Propadlé rozhodnutí

Petrásek hovořil stejně. Současně ale upozornil, že se na úřadě mohou dočkat kontroly z finančního úřadu či peněžního postihu. „Lidi naštěstí spolupracují, ale najdou se i takoví, kteří s tím dělají problémy," komentoval Petrásek nutné dohody s majiteli pozemků.

Že se například cyklostezka vine po místě patřícím do soukromých rukou, vyšlo najevo při „digitalizaci katastru". Ačkoliv někde jde třeba jen 
o dva metry, administrativně je třeba to vyřídit, jako by šlo 
o hektar.

Lidovec Surman v rozhovoru odmítl, že by průtahy vznikly liknavostí předchozího vedení. „Nejprve se zjistilo, že tam má majetek Pozemkový fond, poté zase Úřad pro zastupování státu. Než dojde k převodu, jde o zdlouhavý proces. To závěrečné vyhodnocení zdrželo. Než se úřad rozhodl, trvalo to tři roky. Zdržení nastalo vinou legislativy," reagoval někdejší představitel obce.

A zdržení nastane i při budování kanalizace a čističky odpadních vod. Bořetickým propadlo územní rozhodnutí, které je nutné ke stavebnímu povolení. Na potřebnou dotaci ves nedosáhla. Stejně jako v předchozím případě teď vedení obce jedná s majiteli pozemků.

Projekt počítá s kanalizací pro celou obec. Třeba Bořetičan Oldřich Damborský nad tím však pomyslně pokrčil rameny. „Mě se to nejspíš netýká, bydlím skoro mimo obec a mám vlastní septik. Ovšem podívám se na to," uvedl. Podle předpokladů začnou práce někdy v polovině příštího roku, hotovo by mohlo být v roce 2018.