VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nedostatek doktorů? Máme vážný problém, říká šéf lékařské komory Klanica

Břeclav – Čtyřiašedesátiletý lékař a předseda České lékařské komory na Břeclavsku Karel Klanica předpovídá regionu blížící se chvíle, kdy se nedostatek doktorů stane kritickým. Dotkne se především obyvatel menších obcí. Někteří lékaři a současně penzisté navíc počátkem roku zavřou své ordinace kvůli povinnému nástupu elektronických receptů. „Pokud ve větším přestanou fungovat ti v důchodovém věku, ambulantní sféra se zhroutí. Velký význam hraje i nešťastný systém postgraduálního vzdělávání,“ říká Klanica o nedostatku doktorů.

3.12.2017
SDÍLEJ:

Předseda České lékařské komory na Břeclavsku Karel Klanica.Foto: Deník / Ivánek Lukáš

Když shrnete názory lékařů na Břeclavsku na zavedení elektronických receptů, co uslyšíme?
Kopírují názory lékařů v celé republice. Metodu nezavrhují, vidí v ní přínosy pro ně i pro pacienty. Je tam však ale. Za současné situace to nepřináší žádné bonusy pro nikoho. Pro pacienty to dokonce přináší zbytečné až nebezpečné komplikace.

Co máte konkrétně na mysli?
Vytáhl jsem si stanovisko Vědecké rady, která se zabývá elektronizací: předkladatel zákona nerespektoval připomínky odborníků, systém nebyl dostatečně otestovaný v reálných podmínkách, v republice není zavedený vysokorychlostní internet a další. Systém je protlačovaný na sílu. Dokonce i strategie elektronického zdravotnictví, kterou schválila vláda, počítala se zavedením e-receptu až v roce 2020. Tudíž jestliže to má být ale zavedeno už nyní od prvního ledna bez jakýchkoliv zkoušek, domnívám se, že to může dopadnout jako nedávno nový registr vozidel.

Že systém spadne?
Ano. Lidé přijdou k doktorovi a nedostanou recept. Systém se nespojí s centrálním úložištěm. Princip je takový: já napíšu recept, pošlu ho do úložiště Státního ústavu pro kontrolu léčiv, tam mu přidělí identifikační číslo, vrátí se a mohu jej vytisknout. Pacient pak s lístkem přijde do lékárny, kde dostane léky.

V momentě nestabilního internetu či serveru celý tenhle příběh končí?
Ano. Představte si to udělat někde na návštěvní službě nebo v horách na kotárech. Přitom lékaři, který to odmítne, hrozí až půlmilionová pokuta.

Nehraje u některých roli i to, že by se museli učit zacházet s pro ně novými technologiemi?
Určitě i taková skupina lékařů existuje. Docela vážně uvažují, že k prvnímu lednu skončí. A zkuste při současném nedostatku nahradit x lékařů-důchodců, kteří si řeknou, že se na to mohou vykašlat.

Jsou takoví na Břeclavsku?
Ano. Vím, že někteří už ukončení činnosti oznámili. Jde o jednotky.

Některé obce v regionu marně shání doktory, kteří by si u nich otevřeli ordinaci nebo k nim alespoň dojížděli. Proč je pro lékaře venkov neatraktivní?
Nedomnívám se, že je neatraktivní. Lékařů je opravdu málo. Podílí se na tom dva faktory: více lidí jde do penze, než kolik přichází do praxe. Školy navíc produkují málo lékařů, kteří tady zůstávají. Mnozí jsou ze Slovenska nebo jiných zemí, kam se pak vrací. Pokud ve větším přestanou fungovat ti v důchodovém věku, ambulantní sféra se zhroutí. Velký význam hrajei nešťastný systém postgraduálního vzdělávání.

Pakliže se bavíme o lékařském výhledu na Břeclavsku na dobu dalších pěti let, jste optimistou?
Ne, jsem pesimista.

Co to může zvrátit?
Možná stabilizovat v tomto špatném stavu a v budoucnu snad zvrátit. To by mohly dvě věci. Navýšit počet studentů na lékařských fakultách, udělat povolání atraktivnější. Je potřeba, aby se mladí dopídili své kvalifikace bez natolik obtížného postupu, který je nastavený vládou.

Je zatím tedy možné, že lidé zejména z menších obcí budou muset za lékaři vždy dojíždět?
Bohužel ano. Člověku není dobře, když se naplňují jeho pesimistické prognózy, ale je to tak. Data ukazují, že máme vážný problém, který se ale moc neřeší.

Setkáváte se na Břeclavsku jako šéf místní České lékařské komory se stížnostmi pacientů?
Moc ne. Komora na to má revizní komisi a čestnou radu. Převážně to jde mimo mě. Přijde-li stížnost na některého z lékařů, neřeší to dokonce ani komise z Břeclavska. Kvůli možné podjatosti se to posune jinam. Doktoři se totiž většinou znají.

Jak moc si lidé stěžují?
Na Břeclavsku je stížností pět až deset ročně. Některé věci byly oprávněné. Měli jsme i případ, kdy byl lékař postižen.

Co to znamená?
Může dostat důtku, pokutu, pozastavení činnosti nebo může být až vyloučen z lékařské komory. To by znamenalo ztrátu zaměstnání.

Tuto krajní variantu v regionu pamatujete?
Tady ne. Na centrální úrovni ano.

Co musí doktor provést, abyste ho vyloučili?
Už si to nepamatuju. Muselo to být ale hodně vážné.

Mohl třeba ordinovat opilý?
Třeba.

Je, alespoň podle vašeho osobního názoru, zdravotnictví byznys?

Ano. Pokud se budete dívat na ekonomiku, pak zdravotnictví a farmacie jsou nejvýnosnějším legálním byznysem. Hned za prostitucí a drogami.

Hlavně před volbami jsou vidět bilboardy, že zdraví není byznys. Co na to říkáte?
Zdraví není byznys, když se jedná o konkrétního člověka. Když budete sedět naproti mě jako pacient, nemohu myslet na to, kolik léčba bude stát a kdo na tom vydělá. Pokud se ale budeme bavit o zdravotnictví jako celku, zjistíme, že se v tom pohybují stovky miliard. A to už určitě byznys je. Mince má dvě stránky.

Velkou debatu vyvolává téma nadstandardů. Nemyslím připlácení za lepší léčbu, ale třeba za lepší pokoj, lepší sádru a podobně. Měli by lidé mít možnost si za toto připlatit?
Lidé, kteří na to mají, by tu možnost mít měli. Je tragédie, když pojišťovna řekne, že nový kyčelní kloub hradí do výše druhé cenové skupiny a já řeknu, že bych si připlatil na jedničku. Půjde třeba o dvacet tisíc. To dnes není možné.

Je to dobře, nebo špatně?
Špatně. Chtěl bych si připlatit, ale když to řeknete, dostanete odpověď, ať si zaplatíte celou částku.

Dám příklad. Téměř všichni potřebujeme v běžném životě jezdit autem. Někdo si může koupit mercedes, jiný má „jen“ na fabii…
To je pěkný příklad. Pojišťovna hradí do úrovně octávky a někdo by si chtěl připlatit za kombíka, protože mu lépe vyhovuje. A to nesmíte. Domnívám se, že stát chrání každého i proti jeho vůli. Bere mu možnost o sobě rozhodovat. Samozřejmě chápu, že je skupina lidí, kteří ochranu potřebují a kteří nesmí padnout na dno. Dnes je to ale tak, že lidi nenecháme padnout a současně je nenecháme ani povyskočit.

Tedy rovnostářská společnost.
Ano, je to tak. Musíme se s tím naučit pracovat.

Jste lékař, podnikatel, šéf lékařské komory… Co jste hlavně?
V podstatě hlavně důchodce.

V Břeclavi jsem zaslechl, že už nejste spolumajitelem polikliniky. Kolik pravdy na tom je?
Ke změně nedošlo. Vím ale, že tady nebudu věčně. Musím mít odpovědnost. Nepředpokládám, že budu stejně výkonný jako před dvaceti lety. Na to se připravuju.

Chystáte se do politiky?
Nikdy. Určitě ne. Politika už pro mě není. Nemám nervy přesvědčovat lidi o věcech, které pokládám za samozřejmě.

Ani na komunální úrovni?
Ne. Břeclavi bych přál, aby tam byli lidé, kteří ať klidně myslí na sebe, ale ať z toho má prospěch celek.

Autor: Lukáš Ivánek

3.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK/CE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 10.7.2018/ Zaměstnavatele lze kontaktovat osobně na adrese provozovny každé úterý a čtvrtek od 10 do 12 hodin. , KONTAKT: Marek Navrátil, Šárka Kalíková, tel.: +420 725 824 753, +420 720 970 656, e-mail: veronika.opavska@luvegroup.com; sarka.kalikova@luvegroup.com, , POŽADUJEME: min. vzdělání - střední odborné učiliště. Základní znalosti skladového hospodářství systému SAP - výhodou, uživatelská znalost práce na PC, odpovědnost, přesnost, samostatné rozhodování, zručnost, řidičské oprávnění VZV. , POPIS ČINNOSTI: kontrola, zakládání dodaného materiálu, vychystávání materiálu pro výrobu, systémová evidence materiálu, převody, výdeje materiálu, příprava materiálových dokladů pro vychystávání, příprava materiálu pro vývoz, obsluha VZV, dvousměnný provoz. VÝHODY: dotovaná strava, příplatky nad rámec zákona, příspěvek na životní pojištění, permanentky do sportcenter. Dále nabízíme ubytování v místě, vhodné i pro páry.. Pracoviště: Heat transfer systems s.r.o., 691 82 Novosedly na Moravě. Informace: Marek Navrátil, +420 519 501 209.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 10.7./8.6.2018 - příprava jídel k distribuci, příprava surovin a polotovarů. Min. vyučen (obor nerozhoduje), pouze OZP, kladný vztah ke gastronomii. Prac. doba Po-Pá max. do 14.30 hod. - lze dohodnout. Možnost sjednat i zkrácený úvazek od 20 hod./týdně (mzda od 7.000,- Kč). Nástup možný ihned. KONTAKT: sjednat schůzku na tel. 773 184 431 (Po-Pá 8:00-14:00), Místo výkonu práce: Lednice. Pracoviště: Sansimon, s.r.o. - pracoviště lednice, Komenského, č.p. 614, 691 44 Lednice na Moravě. Informace: Alena Čermáková, +420 773 184 431,e-mail:vhj.lednice@sansimon.cz.

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 21 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači TECHNOLOG/TECHNOLOŽKA STROJÍRENSKÉ VÝROBY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 39000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 4.7/3.5.2018 - koncepční a metodické práce v oboru normování a racionalizace práce, tvorba norem a tech. postupů, tvorba zásad systému tech. přípravy výroby, zpracování podkladů pro reklamace, technologická kontrola u výkresové dokumentace, navrhuje opatření ke snižování nákladů na nejakost a snižování ztrát ve výrobním procesu, organizace technologických prověrek, apod. SŠ, technický směr - strojírenství, i absolvent. KONTAKT: Schejbalová Jana Ing., tel.: 734 254 707, schejbalova@transroll.cz, Místo výkonu práce: Lednice. Pracoviště: Transroll-cz , a.s., pracoviště lednice, Komenského, č.p. 614, 691 44 Lednice na Moravě. Informace: Jana Schejbalová, +420 734 254 707,schejbalova@transroll.cz.

Výroba - Výroba Seřizovači 15 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) OPERÁTOR/OPERÁTORKA VÝROBY - SOUSTRUŽNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: 4.7/27.12.2017 - operátor ve výrobě - soustružník. Min. vyučen, praxe výhodou. Dvousměnný provoz 6.00 - 14.00 - 22.00 hod. KONTAKT: Schejbalová Jana Ing., tel.: 734 254 707, schejbalova@transroll.cz, Místo výkonu práce: Lednice. Pracoviště: Transroll-cz , a.s., pracoviště lednice, Komenského, č.p. 614, 691 44 Lednice na Moravě. Informace: Jana Schejbalová, +420 734 254 707,schejbalova@transroll.cz.


Ilustrační foto

Strážníci odhalí nelegální reklamu. Pomocí nové mapové aplikace

Do Podyjí se vrátil čáp černý. Dva páry vyvedly čtyři mláďata.
3

Do Podyjí se po dvou letech vrátil čáp černý

Rozdíly se vytvářely hlavně na kole. V břeclavském triatlonu dominovali profíci

Břeclav – Plavání, cyklistika a běh = triatlon. Tuto rovnici už zná dnes téměř každý. Triatlon je momentálně sport na vzestupu a potvrzuje to i oblíbenost jeho břeclavské krátké verze.

AKTUALIZOVÁNO

Řidič motorky a spolujezdkyně skončili po srážce se zvěří v nemocnici

Milovice - Večerní jízda motocyklu skončila v neděli nehodou se zraněním. Před desátou hodinou večer došlo na silnici před obcí Milovice ke střetu motorky se zvěří. „Pětačtyřicetiletému řidiči motocyklu BMW vběhl do cesty srnec. Došlo k nárazu, při kterém byla lesní zvěř usmrcena,“ sdělila mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová. Motorkář i se svojí spolucestující utrpěli zranění, s kterými museli být převezeni do nemocnice.

Řidič osobního auta nepřežil střet s náklaďákem. Silnice byla zavřená šest hodin

Hodonín - Těsně po půlnoci se v pondělí stala na silnici I/55 mezi Hodonínem a Moravskou Novou Vsí smrtelná dopravní nehoda. Řidič osobního auta přejel na rovném úseku do protisměru a narazil do nákladního vozu.

AKTUALIZOVÁNO

Řidič motocyklu se střetl s osobním autem. S lehkým zraněním skončil v nemocnici

Hustopeče – Srážkou motocyklu Babeta a osobního auta skončila v pondělí po osmé hodině ráno nehoda v Hustopečích na Masarykově náměstí. „Příčinu nehody stále vyšetřujeme. Dechové zkoušky u obou řidičů byly však negativní,“ prozradila mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT