Odborníci pilují poslední úpravy projektu. „Máme výrobní výbor, v němž jsou kromě projektanta zástupci Správy a údržby silnic, policie a města. Zapracováváme poslední požadavky, tak abychom měli v březnu stavební povolení,“ plánuje starosta Miroslav Novák.

Křižovatka:
-vyroste do roka v centru Pohořelic na Vídeňské ulici u obchodního centra Tesco
-bude stát 35 milionů korun
-vyřeší komplikovaný provoz a časté dopravní nehody
-podmínkou zahájení stavby je dotace z kraje
-ozdobí ji kapr od uměleckého kováře jako symbol rybářství

Stavba má vyjít na zhruba pětatřicet milionů korun. „Patnáct milionů bychom chtěli získat od Jihomoravského kraje. Celou částku v rozpočtu totiž nemáme,“ upozornil místostarosta Josef Svoboda.

Elipsovitý tvar křižovatky navede řidiče do pěti různých směrů, včetně hlavního tahu z Brna na Mikulov a Znojmo.

Její střed ozdobí kapr, jako symbol tradice tamního rybnikářství, známý po celé republice. Návrh vypracoval umělecký kovář Pavel Valášek z Přibic. „Jedná se o Pohořelického lysce, který tam byl vyšlechtěn. Model bude z plátů oceli, natřený kovářskou černí a zdobit ho budou šupiny z kamínků. Postavený bude hlavou dolů,“ přiblížil několikametrový model kapra tvůrce návrhu Valášek.

Jak si se stavbou poradí projektanti, zvažuje Svatopluk Svoboda, který jezdí přes místo sanitkou. „Nápad je to dobrý, ale je to tu malé, nevím jestli stavba něco vyřeší. Každopádně je současný stav kritický,“ řekl.