Kvůli potížím s takzvanou hypertenzí vyjeli letos krajští záchranáři ke třem a půl tisícům nemocným. „Loni to bylo necelých devět tisíc případů. Tyto výjezdy jsou jedny z nejčastějších, které řešíme,“ popsala mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová.

Problémy jsou často také spojené s bolestí na hrudi či dušností. „Většinou jde o pacienty staršího věku a chronicky nemocné. Když se objeví větší komplikace, převezeme je do nemocnice,“ doplnila Bothová.

Vysoký tlak je jedním z nejčastějších onemocnění srdce a cévního oběhu. Postihuje čtvrtinu dospělé populace.

Podle nejnovějších údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny se s ním loni v kraji léčilo 128 tisíc lidí. Oproti období před čtyřmi lety se jejich počet zvýšil o bezmála třicet tisíc. „Pravděpodobnost hypertenze roste s věkem, ale například i s onemocněním cukrovkou,“ uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Nárůst počtu klientů s vysokým tlakem o patnáct tisíc za poslední dva roky zaznamenala i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. „Mluví se o něm jako o neinfekční epidemii. Jako prevence je třeba se vyhýbat nadváze, vynechat alkohol a omezit solení,“ řekla mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

Velká část lidí nicméně nemusí ani vědět, že nemoc má. Jediný způsob, jak ji odhalit, je prohlídka u lékaře. „Ve vyšším věku už se nemoc objevuje téměř u všech mých pacientů. Ze začátku se však nijak neprojevuje a nebolí, takže je těžké ji poznat,“ upřesnil brněnský praktik Tomáš Klobas.

Vysoký tlak může ohrozit starší pacienty zejména s příchodem horka. Hrozit jim může i infarkt nebo cévní mozková příhoda. „V tomto počasí je třeba omezit fyzickou aktivitu a pít dost tekutin,“ doporučil Klobas.

Hypertenze neomezuje jen starší. Problémy má i šestadvacetiletý Brňan, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce jej zná. „Vysoký tlak máme v rodině, doktoři mě začali léčit před rokem. Vyloučili všechny příčiny a zůstala jen jediná, a to nadváha. Snažím se zhubnout cvičením a úpravou jídelníčku, abych se zbavil léků,“ okomentoval.