Jak se vám ve Vrbici nyní žije?
Dobře, jen nám plány loni trošku komplikoval koronavirus. Těšili jsme se na květnové setkání rodáků, které se mělo uskutečnit ke stému výročí vysvěcení našeho kostela svatého Jiljí. Program jsme měli do puntíku připravený a do poslední chvíle jsme věřili, že se setkání uskuteční. No, bohužel z toho sešlo. Nevzdáváme se ale a věříme, že letos už se všichni budeme moci sejít. (úsměv)

Společenský život tedy i ve Vrbici dostal pořádně na frak…
To ano, ale ještě před druhou vlnou pandemie se podařilo založit malou dětskou cimbálovou muziku, kterou vede místní rodák Jaroslav Hasík. Teď pro ně necháváme našít kroje. A ženám z keramické dílny se zase podařilo vyrobit hned tři keramické betlémy, které jsme o Vánocích vystavili v kostele i kapličkách.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Co vás v nejbližší době čeká?
Dokončili jsme výběrové řízení na dodavatele stavby ve škole. Ještě letos budeme dělat novou střechu a přistavovat půdní vestavbu. Vznikne zde učebna pro jazyky, environmentální výchovu a kabinety. Celá budova bude bezbariérová, přibude výtah i plošiny. Půjde o nákladnou investici, odhadujeme to na deset až dvanáct milionů. Pokud se objeví nějaký vhodný dotační titul, rádi bychom se také v budoucnu pokusili obnovit místní vyschlý rybník Kalub.

Zmínil jste, že se chystáte i do projektu výstavby sociálního bydlení…
Ano. Tato myšlenka vznikla již někdy v roce 2011 nebo 2012. Půjde spíše o startovací bydlení pro mladé rodiny či o byty pro lidi důchodového věku. Víte, byty například pro matky, které ne vlastní vinou zůstanou samy s dětmi, nebo třeba pro mladé páry, které by si v budoucnu rády postavily vlastní bydlení, nám citelně chybějí.

Kolik takových bytů ve Vrbici vznikne?
Bude jich šest. Pokud vše půjde podle plánu, začneme už letos. Počítáme s náklady okolo deseti milionů korun.

Zmínil jste také, že se obecní úřad přesune do nových prostor…
Je to tak. Momentálně sídlíme v prostorách kulturního domu. Ten bychom v budoucnu skutečně rádi využívali pouze k jeho původnímu účelu. Měly by zde vzniknout klubovny, obřadní místnost nebo komunitní centrum. Obecní úřad bychom potom přesunuli do obecních prostor vedle pošty. Sice se budeme muset uskromnit, ale to nám nevadí. Budovu vedle pošty předtím musíme opravit, ale i to plánujeme spíše svépomocí. Tento projekt je ovšem ještě v plenkách, možná se na něj dostane v příštím roce.