Z více než půl milionu Moravanů v roce 2011 zůstalo za jedno desetiletí jen necelých 360 tisíc lidí, kteří se přihlásili jen k moravské národnosti. „Trochu zklamání. Na druhou stranu někteří lidé využili možnosti přihlásit se ke dvěma národnostem, tedy jak moravské, tak i české. Navíc miliony lidí v celé republice nenapsali žádnou národnost. Každopádně jsme si mysleli, že to bude lepší. Bohužel, jsme válcovaní z českého centra,“ posteskl si osmašedesátiletý hodonínský podnikatel, který se snažil před sčítáním lidu o promoravskou osvětu.

Jihomoravský kraj lidé s uvedenou jednou národností:
česká: 534 157
moravská: 185 163
slovenská: 13 088
neuvedeno: 339 415

Na Hodonínsku se ale přihlásilo k moravské národnosti nejvíce lidí v České republice. „K české národnosti se nejčastěji přihlásili v okresech Chrudim a Havlíčkův Brod, nejmenší podíl byl pak na Hodonínsku a v Brně-městě. Hodonín se naopak umístil nejvýše mezi okresy s největším podílem moravské národnosti, dalším v pořadí byl břeclavský region,“ uvedl mluvčí České statistického úřadu Jan Cieslar.

V hodonínské ZOO se vylíhlo mládě gekona obrovského.
Z Hodonína hlásí prvoodchov: mladý gekon si dopřává cvrčků. Podívejte se

Na Hodonínsku se objevila i obec, v níž dali místní přednost moravské národnosti před českou. Konkrétně v Dambořicích, kde si českou národnost zapsalo 599 lidí a moravskou 606. „Je to příjemné překvapení. Myslím si, že jsme Moraváci a ne Češi. Žijeme sice všichni v České republice, ale Česko tvoří historické země Čechy, Morava a Slezsko. Vyvěšujeme i moravskou vlajku na svátek Cyrila a Metoděje a v obecním zpravodaji jsme informovali o možnosti přihlášení se k moravské národnosti, ale to bylo vše,“ svěřil se nestranický dambořický starosta Zbyněk Pastyřík.

Lidové tradice

Celkem se na Hodonínsku k moravské národnosti přihlásilo téměř osmatřicet procent lidí, na sousedním Břeclavsku pak o čtyři procenta dotazovaných méně. „Může to souviset s kulturním životem, který je u nás velmi bohatý a hodně je navázaný na lidovou tradici,“ uvedl sociolog z Ratíškovic u Hodonína Radim Šťastný.

Přihlášení k moravské národnosti v okresech:
1. Brno-město 84,6 tisíc lidí
2. Brno-venkov 52,6 tisíc lidí
3. Hodonín 39,8 tisíc lidí
4. Břeclav 26,8 tisíc lidí
5. Blansko 24 tisíc lidí
6. Vyškov 21,1 tisíc lidí
7. Znojmo 20 tisíc lidí

Naopak postupný úbytek lidí přihlašujících se k moravské národnosti podle něj vyplývá ze současné modernizace společnosti a opouštění tradic. „Navíc moravanství v současnosti není politickým tématem,“ doplnil Šťastný.

S tím souvisí i to, že poměr mezi lidmi hlásícími se k moravské nebo české národnosti byl většinou mnohem těsnější na vesnicích než ve větších městech.

Zmíněné tradice se projevily i u druhé nepovinně zodpovídané otázky, a ta se týkala víry. K ní se přihlásilo poměrně nejvíce lidí v okresech Uherské Hradiště, Žďár nad Sázavou a právě v Hodoníně. „Odpověď, že dotyčný není věřící, byla nejčastější v okresech Most a Rakovník,“ doplnil o celorepublikové srovnání mluvčí Českého statistického úřadu.

Nejvíce lidí přihlášených k moravské národnosti v okrese Hodonín:
1. Hodonín (česká: 12 516/ moravská: 5 465)
2. Kyjov (česká: 6 050/ moravská: 2 692)
3. Veselí nad Moravou (česká: 5 506/ moravská: 2 477)
Zdroj: ČSÚ za SLDB 2021