Zhruba pod úhlem patnácti stupňů směřuje až do cílové hloubky více než čtyř kilometrů. Konkrétně do projektované konečné hloubky 4340 metrů, čímž se stane nejhlubším vrtem v České republice za poslední tři desetiletí. Exkurze na této průzkumné sondě Krumvíř 3 se ve středu odpoledne zúčastnil i Deník.

Pohled z dronu na vrtnou soupravu Bentec 350. | Video: MND

„V současnosti jsme v hloubce nějakých 3,4 kilometru. Pokud se nám potvrdí potenciál, tak očekáváme, že by šlo o ložisko z pohledu tohoto regionu velmi významné. Předpokládáme, že vrtáním nám bude trvat ještě několik týdnu,“ řekla ve středu geoložka Jana Hamršmídová, která je ředitelkou MND Energy a členkou představenstva MND Group. Tedy součástí investiční skupiny hodonínského rodáka Karla Komárka KKCG.

Cíle tohoto unikátního vrtu s plošinou nad Krumvířem jsou sedimenty paleogenního stáří, tedy z před zhruba šedesáti milionů let. „Geologický výzkum v oblasti Krumvíře začal již v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, kdy se uskutečnily geofyzikální průzkumy a takzvaná 2D seismická měření. Na ně navázalo v roce 1990 modernější 3D seismické měření, které se pak v následujících letech doplňovalo pokročilejšími metodami,“ připomněla mluvčí MND Dana Dvořáková.

Sází na velký výnos

V současnosti geologové a vrtaři pracují s pravděpodobností úspěchu pod dvaceti procenty. Za to však sází na poměrně velký výnos, tedy v případě objevení plynu či ropy. Po loňských úspěších je také cítit jistý optimismus. Úspěšnost vrtů se totiž pohybovala kolem šedesáti procent, což podle vrtařů vysoko nad celosvětovým průměrem.

„V loňském roce jsme v Česku, Rakousku a na Ukrajině uskutečnili deset průzkumných a ověřovacích vrtů a v letošním roce jich v těchto třech zemích máme v plánu provést dvanáct a investovat 1,6 miliardy korun. Jsme aktivní v těžbě nejen na Moravě, ale dlouhodobě se nám daří kontinuálně zvyšovat objem těžby plynu na západní Ukrajině v oblastech Girská a Tynivská. Vloni jsme vstoupili také do Rakouska,“ přiblížila Hamršmídová.

Loni vrtaři z MND Drilling & Services sídlící v Lužicích pro mateřskou společnost MND odvrtali sedm vrtů. A to u Koryčan na Kroměřížsku, u Hustopečí, Břeclavi, Ladné na Břeclavsku, což byli podle ředitele Reného Kachyni mělčí vrty. Hlubší pak byly sondy u Klobouk, Dambořic a Nechvalína na Hodonínsku. Tady vrtaři využili stejnou soupravu tedy, německou Bentec 350, která může vrtat až šest kilometrů daleko.

Tu nejtěžší VS Bentec 450 pak použili v Itálii. „Letošní rok je z našeho pohledu opět velmi perspektivní. Evidujeme zvýšenou poptávku po našich službách vrtného kontraktora,“ upozornil Kachyňa s tím, že díky tomu se také rozhodli vytvořit novou osádku tvořenou pětatřiceti až čtyřiceti pracovníky obsluhující vrtnou soupravu. To znamená, že nyní mají Lužičtí pět zahraničních a dvě tuzemské osádky.

Vrtná souprava nad Krumvířem. Geologové a vrtaři z MND tady dokončují nejhlubší vrt na území České republiky za posledních třicet let. | Video: Deník/Petr Turek

Ty mají pro letošek nasmlouvané projekty v Maďarsku, Německu, Francii, Chorvatsku či Španělsku. Na jižní Moravě jsou či budou letos k vidění například u Borkovan, Krumvíře či Mikulova na Břeclavsku nebo u už zmiňovaných Koryčan. Loni činily ve skupině MND tržby za vrtné práce 550 milionů korun, za prodej vytěžené ropy pak 833 milionů a za prodej vytěženého plynu dokonce 2,2 miliardy korun.