V této publikaci lidé najdou nejúžasnější světové vinné skvosty, stejně tak jako v proslulém Michelinském průvodci hledají inspiraci obdivovatelé nejlepší světové gastronomie.

Komisaře vybírající špičková světová vína do 1000 Vins du Monde nejvíce zaujala vinařství Krist z Milotic se šesti víny, velkopavlovický vinař Radomil Baloun má v publikaci sedm vín, Moravské vinařské závody čtyři vína a Víno Mikulov a Bohemia Sekt shodně po třech vínech.

„Moravská a česká vína promlouvají do předních příček nejprestižnějších světových soutěží se stále rostoucí intenzitou, takže jsme trochu očekávali, že se dříve či později objeví i v 1000 Vins du Monde. Ale že to bude hned s pětatřiceti víny, v to snad nedoufal nikdo z nás,“ okomentoval vstup moravského a českého vinařství do světové extratřídy ředitel Národního vinařského centra Valtice Pavel Krška. „Velmi dobrá zpráva je, že naši vinaři nebodovali jen v naší silné kategorii bílých suchých vín, ale že dokázali zaujmout i u výběrů z bobulí, ledových a slámových vín a také v kategorii sektů,“ dodal Krška.

DANIEL KŘÍŽ