„Říkala jsem si, že bych se mohla teď před finálovým večerem v jídle trochu omezit. Ale mám jej tak moc ráda, že to prostě nejde," tvrdí studentka veřejné správy Mendlovy univerzity v Brně.

Soutěž Miss Academia, určenou pro vysokoškolské studentky, sleduje už tři roky. „Není to jen o hezké tvářičce. Hledí se na inteligenci, zda umí dívka dobře vystupovat a jestli má charisma," objasňuje rodačka z Kobylí.

Castingu v Brně se kromě ní účastnilo ještě dalších padesát dívek. Nejprve psaly IQ test, pak přišel na řadu rozhovor za plentou a nakonec promenáda ve společenských šatech.

„Rozhovor byl dost těžký a nezvyklý. Občas jsem nestíhala ani zaregistrovat otázku, když jsem člověka, který 
na mě mluvil, neviděla. Ale oceňuji to, že nás neporovnávali jen podle toho, jak vypadáme. Měřím jen 166 centimetrů, takže jsem měla strach, že na to budou hledět. Ale o tohle jim nešlo," těší studentku.

První soustředění měly finalistky v Tatrách. Fotily se venku 
v minus sedmnácti stupních. „Nakonec to nebylo tak hrozné. Nejvíc trpěly fotografky a celý tým. My byly venku jen chvíli," popisuje.

Podruhé se účastnice finále viděly asi před čtrnácti dny. „Natáčely jsme medailonky a trénovaly choreografii na přehlídku. Zapojily jsme i jízdu po eskalátorech a byla to paráda," usmívá se Jirásková.

Na úterním galavečeru totiž čeká finalistky nejen rozhovor s moderátory. „Půjdeme tam i několik módních přehlídek, kde předvedeme modely 
a šperky návrhářek a designérů Baťovy univerzity ve Zlíně," říká dívka, která si účastí v soutěži splnila svůj sen.

„Od malička jsem sledovala všechny miss. Mým snem bylo projít se po přehlídkovém mole," přiznává dvacetiletá Kobylanka, jejímž největším koníčkem je folklor.

„Už dvakrát jsem stárkovala, takže ničím jiným nežiju. Ráda mám taky posezení s přáteli a úplně klasické věci, protože jsem obyčejná holka," míní studentka, kterou oslovují i cizí lidi ve škole s tím, že jí v soutěži drží palce.

A co plánuje do budoucna? „Chci dostudovat a podívat se po světě. A když se naskytne nějaká příležitost, tak jsem otevřená všemu," dodává.