Impozantní rostlinu révy vinné, jejíž ramena se pyšní po obou stranách délkou až patnácti metrů, dosud lidé obdivovali především ve slovinském Mariboru, kde je už čtyři sta šedesát let doma. Už brzy ji uvidí i v Mikulově. Štěp vzácného stále plodícího keře odrůdy Stara trta do města o víkendu přivezl bývalý starosta a nynější senátor Rostislav Koštial společně se zástupci Evropských rytířů vína.

„Jde o velmi vzácnou rostlinu a jsem moc rád, že ji tady u nás máme. Získat ji totiž není jen tak. Před čtrnácti dny nás Mariborští pozvali na řez Stare trty a při této příležitosti několika vyvoleným předali její štěp. A my jsme byli mezi nimi,“ vyprávěl Koštial Deníku.

Východní část hradeb mikulovského zámku už je opravená.
VIDEO: Sesuv zažehnali řemeslníci. Hradbu zámku v Mikulově zpevnily kotvy

Myšlenka získat jedinečnou modrou odrůdu v Mikulovských zrála asi posledních deset let. „Podařilo se nám to ale až nyní díky kontaktům Evropských rytířů vína a místního vinaře Petra Marcinčáka,“ podotkl senátor.

Současně připomněl, že štepy Žametovky už zasadili vinohradníci například na Pražském hradě, ale i v obci Modrá na Slovácku nebo v Cerekvici nad Bystřicí v Královéhradeckém kraji.

Stara trta je světovou raritou. A víno z ní je vzácností. „Ročně se ho vyrobí jen něco okolo padesáti litrů. Ve Slovinsku má status protokolárního vína. Prodává se jen v malých lahvích. Přiznávám, že jsem ho zatím ještě nikdy neochutnal,“ usmíval se Koštial.

Kontakty v Evropě

Růst by měl tento keř révy nejspíš na jihovýchodní straně hradeb mikulovského zámku. Zasadit ho tam chtějí vinaři na přelomu března a dubna. Starat se o něj budou právě Evropští rytíři vína.

Vinař Petr Marcinčák potvrdil, že klíčovým byl skutečně kontakt mezi rytíři vína. „To, že budeme mít Žametovku právě v Mikulově, je připomenutím toho, jak vzácná a dlouhá je historie pěstování révy vinné a taky toho, že péče o vinici je dlouhodobý proces. Mám například vinici s Tramínem červeným, která má prokazatelně pětašedesát let. Stara trta je ale důkazem, že réva dokáže překonat dlouhá staletí a při vhodných podmínkách stále plodit,“ řekl Marcinčák.

  • Mikulovský vinař Petr Marcinčák s cennou sazenicí révy vinné
Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Zámek jako nový domov pro sazenici vybrali Mikulovští záměrně. „Jde o nejprestižnější mikulovskou adresu a taky o sídlo Evropských rytířů vína,“ zdůvodnil Koštial.