Trend se začíná obracet. Od konce října do posledního listopadového dne přibylo v břeclavském regionu 277 žadatelů o práci. Nezaměstnanost po měsících dobrých zpráv vzrostla z 9,29 na 9,74 procenta. A bude hůř.

„Listopadový nárůst statistiky není nic překvapivého. Skrývá se za ním očekávaný každoroční příliv sezónních zaměstnanců. Přicházejí zejména ze zemědělských firem a oblasti cestovního ruchu. Jsou to například číšníci, kuchaři nebo pracovníci Lesního závodu Židlochovice,” vypočítal ředitel břeclavského pracoviště Úřadu práce Lubomír Marko.

Téměř tří čtvrtin zaměstnanců se nyní „zbavila” například zemědělská společnost Zepro Přítluky. „Jedná se zejména o pracovníky ve vinici a polní výrobě, kteří mají smlouvy na dobu určitou. Není to žádná anomálie, děláme to tak každoročně. Na jaře je zase přijmeme zpátky,” sdělil předseda představenstva přítlucké společnosti Antonín Homola.

Závažná hrozba

Nárůst nezaměstnaných bude podle zkušeností z uplynulých let velmi pravděpodobně pokračovat i v dalších zimních měsících. Kromě obvyklého úbytku sezónních prací ale může tentokrát chodby úřadu práce podstatně více zaplnit mnohem závažnější hrozba: krize eurozóny.

„Z hlediska dopadů případné výraznější krize by náš okres nebyl žádnou výjimkou. Je tady dost firem, které dodávají díly například automobilkám i mimo Českou republiku, zejména na Hustopečsku a Mikulovsku,” konstatoval Marko.

Snad jediným plusem je, že se nejedná o velké firmy, kde by hrozilo propouštění stovek zaměstnanců. I menší počty by se ale nasčítaly. Navíc dlouhodobější hospodářská recese v Evropě by mohla postihnout také větší zaměstnavatele, jako je například Gumotex nebo Alca plast.

„Kdyby se naplnily černé scénáře, mohlo by o práci přijít i dva tisíce lidí. V takovém případě by se nezaměstnanost zřejmě pohybovala někde mezi čtrnácti až patnácti procenty,” odhadoval šéf břeclavského úřadu práce.

Dvě varianty

Na složité období se připravuje i břeclavský Gumotex. Na příští rok má největší zaměstnavatel v regionu s více než tisícovkou zaměstnanců připravené dvě varianty podnikatelské­ho plánu.

„Ta první, reálná, počítá s pomalejším růstem. Například v automobilovém průmyslu předpokládáme, že se z hlediska navyšování objemu zakázek dostaneme na úroveň roku 2009. Druhá, záložní varianta se pak zabývá situací, pokud by evropský trh padal dolů,” přiznal vedoucí kanceláře generálního ředitele Gumotexu Josef Horníček.

O konkrétních číslech se ale bavit nechtěl, protože další vývoj se dá zatím jen těžko odhadovat. Jisté je, že evropský trh je pro Gumotex z hlediska vývozu druhý nejdůležitější, hned po tom americkém.

„Žádný rapidní pokles počtu zaměstnanců v řádu stovek ani desítek lidí příští rok nepředpokládáme. Chceme držet současný stav,” řekl i přesto Horníček.