Další díly seriálu Rozhovor se starosty najdete ZDE

Starostovské křeslo v Brumovicích je poměrně horké. Za poslední tři volební období se v něm vystřídali tři různí starostové. Vavřince Charváta naposledy vystřídal Antonín Košulič. V posledních komunálních volbách se do zastupitelstva dostalo hned šest různých subjektů, všechny coby nezávislé s výjimkou spojené kandidátky KDU-ČSL a ODS. Devětapadesátiletý nový starosta hájil barvy Nezávislých brumovických hasičů.

Jaká je v Brumovicích nyní koalice? Kdo všechno vás při volbě podpořil?
Je to nepsaná široká koalice, byla to otázka jakési džentlmenské dohody. Při vlastní volbě do funkce jsme i s místostarostou získali jen těsnou nadpoloviční většinu hlasů, což pro další jednání nebylo to nejlepší. Osobně věřím, a také se to už projevuje, že vzniklo zastupitelstvo, které chce pro občany jen to nejlepší. Je samozřejmé, že na některých věcech se hned neshodneme, ale na závažných věcech a dokumentech jsme však schopní se dohodnout. To, že se v některých oblastech lišíme, je jenom ku prospěchu věci. Je potřeba kolem toho diskutovat, pořádně to probrat. A to je dobře. Z doby, kdy jsem podnikal, vím, že konkurence je potřeba.

Vaše kandidátka ale skončila ve volbách až čtvrtá. Nepředhazují vám to někteří?
To ne. V Brumovicích to není o stranách ani o kandidátkách, ale o lidech. Všichni, kteří šli do komunálních voleb, jsou tady hlavně pro obyvatele obce. Musí jim být jasné, že by měli hájit ne zájmy nějakých volebních sdružení, ale Brumovic a všech, kteří tady žijí. Nehrajeme si na politiku, ta se dělá v jiných, vyšších kruzích. Tady je to o nalezení té správné party lidí, která potáhne, pokud možno, za jeden provaz.

Šel jste do voleb s myšlenkou, že byste se mohl stát starostou?
Vůbec ne. Vyplynulo to až z výsledků. I když jsem osm let seděl v zastupitelstvu obce, poslední čtyři roky jsem tam nebyl. Proto jsem si ani nemyslel, že dostanu tolik hlasů, abych na takovou kandidaturu mohl vůbec pomýšlet. Vůbec jsem se tím nezabýval. Po volbách mě ale kolegové oslovili, jestli bych do toho nešel. Bylo to složité rozhodování, prožil jsem si těžké chvíle, dlouho jsem nevěděl, jestli ano, nebo ne. Nakonec jsem kývnul a šel jako protikandidát bývalého starosty.

Co chcete dělat jinak než váš předchůdce?
Předcházející starosta to z mého pohledu nedělal špatně. Nic proti němu nemám. I když samozřejmě jsme lidé a každý se dopouštíme chyb. Mám pocit, že v jeho případě to někdy troskotalo na jednání s lidmi. Já se budu snažit co nejvíc zainteresovat obyvatele Brumovic, a to ať už co se týče kultury, ale i dalších akcí a pracovních aktivit. Budu se snažit, aby pokud možno všichni přiložili ruce k dílu a udělali pro obec maximum. Oslovím také místní podnikatele. Vycházím ze selského rozumu, že když někdo něco dělá doma, staví se k tomu lépe. Když bude v obci potřeba udělat nějakou zakázku, myslím si, že místní firma k tomu bude přistupovat úplně jinak než najatá bůhvíodkud.

Už nějaký ten týden sedíte na obecním úřadě. Co vás tam nejvíc překvapilo?
Naprosto jsem nepočítal s tím, že mě tady čeká tolik administrativy. Věděl jsem samozřejmě, že nějaká bude, ale to množství mě vážně překvapilo. Ubíjí to a zabírá spoustu času, který bych mohl věnovat něčemu jinému, užitečnějšímu. Nebojím se řešení problémů ani jednání s lidmi. Nejvíc zabrat mi dává právě administrativa.

Co teď Brumovice nejvíc trápí?
V první řadě potřebujeme dokončit již zahájenou přestavbu a modernizaci hasičské zbrojnice. Dalším úkolem je do konce pololetí zrekonstruovat část prostranství před sokolovnou, které je ve velmi špatném stavu. Třetí bolístkou je havarijní stav střechy nad školní jídelnou, tu musíme opravit hned v jarních měsících, jakmile to počasí umožní. Také okolí takzvaného domu služeb je na tom špatně, potřebujeme smysluplný návrh na využití, který by měl zahrnovat i vlastní dům. Tyto věci nás pálí nejvíc. Zčásti máme sjednané dotace, další peníze se ještě určitě pokusíme sehnat. Uvidíme, kolik jich bude.

Jaké jsou další priority nového vedení obce?
Velkým úkolem, který obec čeká, je vybudování čistírny odpadních vod, to bez dotace určitě nepůjde. Projekt je z velké části zpracovaný, už můžeme začít hledat zdroje, které by nám mohly se stavbou pomoci. Už od minulého roku také jedná obec se Sokolem o bezúplatném převodu sokolovny do našeho majetku. Chceme to dotáhnout do konce. Je to jediný kulturní stánek v obci a my se budeme snažit získat peníze na jeho opravu. Pro Sokol je to příliš velké sousto. My ale, dokud to není převedeno, nemůžeme dělat také nic.

A co hasiči, za které jste kandidoval? Budete na ně myslet nějak nadstandardně?
Ne, i když členem dobrovolných hasičů jsem léta, už od mládí. Proto jsem za ně také kandidoval. Že bych ale hasiče nějak protežoval, to ne. Jen s rozdělanou hasičárnou se musí něco udělat. Budu se ji snažit dát do provozuschopného stavu. Ale na tom jsme se shodli napříč zastupitelstvem, nechceme, aby tady zůstávaly nějaké pomníčky. Zájmem všech je, aby měla jednotka kde pracovat. Je to výborná parta mladých lidí, jedna z nejlepších organizací v Brumovicích, které si hodně považuji. Protežovat je ale skutečně nebudu, i když moje zastání mají, jako každý, kdo má snahu něco užitečného pro obec udělat.

Kdo je Antonín Košulič
* narodil se 8. dubna 1951 v Brumovicích
* je ženatý a má tři dcery* po základní škole se vyučil jako opravář zemědělských strojů v Želešicích, poté si dodělal nástavbu s maturitou na Střední zemědělské škole ve Strážnici
* po vojně pracoval pětadvacet let v Zemědělském družstvu Brumovice jako mechanizátor, od roku 1993 až do zvolení starostou pak podnikal v oblasti obchodu
* mezi jeho koníčky patří vinohrad a zahrádka, přes dvacet let stál jako jednatel v čele brumovických dobrovolných hasičů