„U příměstských táborů je to doslova boj o volná místa. Letos jsme někde navýšili kapacitu. Šance je však i týden před samotným termínem, kdy se vždy nějaké to místo uvolní kvůli nemoci. Pak bereme náhradníky," uvedl ředitel Duhovky Leo Čuda.

Zájem je například o pobyty s tematikou zvířat. „Podobné je to s těmi cyklistickými. Děti zajímají i dinosauři, na které se zaměřují dva dobrodružné příměstské tábory. Láká také Pohádkový les na Apollu," představila část z nabídky Duhovky Soňa Hošková.

Dům dětí a mládeže v Mikulově (DDM) letos nově vsadil na příměstský tábor pro předškolní děti. Impuls vzešel od rodičů.

„Už nějaké přihlášky máme, tak uvidíme, jak se tábor naplní," uvedla ředitelka mikulovské organizace Alena Židelová.

Na nezájem ani o ty další si stěžovat nemůže. Plně obsazené mají už dva. „Přihlášky přijímáme do konce května, do té doby už ale bude jistě obsazená kapacita i u zbývajících. Obecně je vždy větší zájem o ty příměstské než pobytové," promluvila ze zkušenosti Židelová.

Odpovídá tomu seznam DDM: ze sedmi táboru je pouze jeden pobytový.

A cena? Nový třídenní tábor pro předškoláky ve věku pěti až šesti let vyjde zájemce na 450 korun. Ostatní příměstské tábory DDM stojí většinou osm stovek.

Podle Bořivoje Švásty z hustopečského centra volného času Pavučina je po příměstských táborech větší hlad. „Je to celorepublikový trend. Svou roli v tom určitě hraje i nižší cena," vysvětlil.

Hustopečští naplánovali na prázdniny osm pobytových a osm příměstských táborů. Děti mohou strávit pět dní například s koňmi, sportovně, tanečně, s angličtinou nebo pohádkově. Rodiče zaplatí za dítě 1200 až 1600 korun.

V břeclavské Duhovce vyjde příměstský tábor podle typu na 900 až 1200 korun. „Oproti loňsku jsme ceny výrazně nezvyšovali," řekl k tomu Čuda.

Soukromý letní tábor organizuje například břeclavské sdružení Severka na základně Sausfork v Buchlovicích nebo mikulovští 7 Dní.