Celozávodní dovolená či čerpání náhradního volna z přesčasů. Tak bude řešit závěr letošního roku břeclavský Gumotex či společnost Otis Escalators. Aby lidé ušetřili na svátky dovolenou a není pro ně zrovna práce, pomáhá i projekt Vzdělávejte se. Jenže ten v listopadu končí.

„My máme jako vždycky na konci roku mezi vánočními svátky celozávodní dovolenou. Většinou se to snažíme zařídit tak, aby lidem nějaký zůstatek zbyl,“ uvedla vedoucí personálního oddělení společnosti Otis Escalators Olga Zápecová.

Druhou možnost skýtá pružná pracovní dobu. Zaměstnanci si po dohodě s nadřízeným pracovní dobu upravují tak, aby pak mohli čerpat náhradní volno.

Pokud zrovna není dostatek práce, firmám pomáhá projekt Vzdělávejte se. „Využíváme ho s břeclavským úřadem práce asi pro polovinu našich zaměstnanců,“ sdělila Zápecová.

Funguje jednoduše. Pokud hrozí výkyv v objemu zakázek, aby podnik nemusel nechávat zaměstnance doma nebo došlo k propouštění, tak je vzdělává.

„Je to buď na obecném školení, nebo něčem co se týká firmy jako takové. My jsme zvolili první způsob. Pracovníky školíme třeba v počítačových dovednostech, v kreslících programech,“ popsala vedoucí personalistka Otisu Escalators.

Vzdělávací projekt ovšem zanedlouho skončí. „Tyhle aktivity musejí být do konce listopadu hotovy, abychom je mohli do konce roku zúčtovat,“ konstatoval ředitel Úřadu práce Břeclav Lubomír Marko. Tento způsob, jak se vyhnout krajnímu řešení, využívá i břeclavský Gumotex.

Stejně jako v Otisu, i odborová organizace Gumotexu se podle jejího vedoucího Petra Ščuky dohodla s vedením podniku na celozávodní dovolené mezi svátky.

„Podle ohlasů, jaké máme z jednotlivých závodů, tak většina pravděpodobně skončí výrobu osmnáctého prosince. Co se týká dovolené, dělali jsme průzkum, kdo jí kdo má. U lidí, kteří ji nemají, se to dá řešit například použitím takzvaných kont pracovní doby,“ poznamenal mluvčí Gumotexu Josef Horníček.

Bezpečnostní sedačky zkouší v sanitkách

Pracovník v době, kdy je hodně práce, si do konta ukládá pracovní dobu. Když potom naopak práce není, tak z něj čerpá, takže je doma a má zaplaceno.

Pokud se přeci najdou pracovníci bez dovolené a hodin na kontu pracovní doby, budou to podle Horníčka výjimečné případy. „Pak je nutné se znovu domluvit s odborovou organizací. Museli bychom na ty neodpracované dny přispívat nějakými náhradami,“ řekl Horníček.

Podle ředitele břeclavského úřadu práce v těchto dnech přibývá podniků, které situaci na konci roku nejsou schopny ustát a musejí propouštět. „Už je to znát. Jsou to spíše menší zemědělské, lesnické a stavební firmy,“ oznámil Marko.

K poslednímu řešení se uchýlila řada společností, které se dříve této možnosti vyhýbaly. „Vrátí se nám do evidence také lidé z veřejně prospěšných prací. Těch je asi dvě stě,“ poukázal šéf úřadu práce s tím, že se míra nezaměstnanosti v listopadu překročí deset procent.