Najít momentálně v Břeclavi další místo měnící se v trosky? Bez problému. Po několikrát vyhořelém Vranově Mlýně kandiduje na podobné označení rozsáhlý areál zkrachovalé společnosti Tranza s užitnou plochou osmnáct tisíc metrů čtverečních.

Hroutící se zbytky budov denně míjí stovky lidí mířících do nemocnice či sportovního stánku, kde sídlí třetiligoví fotbalisté. Co místo strojírenského podniku vznikne, je zatím nejasné. „Pevně věřím, že do stavu, v němž je Vranův Mlýn, se areál nedostane. Je ale pravda, že jsme s městskými policisty řešili několik problémů, kdy se odtud někdo pokoušel vynášet kovy,“ sdělil tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Redaktor Břeclavského deníku ve čtvrtek opuštěný areál navštívil. Hromadným nájezdům zlodějů brání řetěz se zámkem, oplocení a neprostupná houština keřů. Přesto se oslovení Břeclavané shodují, že se čas od času lidé s naloženými vozíky objeví. „Dříve místo obcházel hlídač se psem, takže bylo zabezpečené,“ řekl Pavel Vymyslický, jenž pracuje ve vedlejší firmě.

Areál má denně na očích. „Stane se, že dovnitř někdo vleze zezadu, jinudy se tam asi nelze dostat. Viděl jsem, že policisté nějaké lidi naháněli. Podle mě vevnitř už moc kovů není, předchozí majitel všechno vyvezl,“ pokračoval Vymyslický.

Císař areál prodal

V současném stavu se areál s příchodem chladných měsíců stane možným cílem bezdomovců či narkomanů. Opuštěné budovy a střecha nad hlavou je pro řadu z nich vítaným zázemím. „Je to pravděpodobné. Každá stavba, která je i z části přístupná a kterou tihle lidé objeví, se stává jejich útočištěm,“ uvedl velitel břeclavských strážníků Zdeněk Herman.

Stejně mluvila také mluvčí policistů Kamila Haraštová. „Areál patří k adeptům, kde se mohou začít bezdomovci scházet. Naše hlídky tudy proto projíždí a kontrolují, zda je vše v pořádku,“ přidala se mluvčí.

Břeclavanům se pohled na ruiny nelíbí. Druhý Vranův Mlýn nechtějí. Pokud se začnou sociálně slabí k místu stahovat, osloví vedení radnice nové majitele, jimiž se podle výpisu z katastru nemovitostí stali zástupci firmy Nemotrade.cz sídlící v Olomouci. „Řešili bychom zabezpečení, aby se do areálu nemohl nikdo dostat a přijít k úrazu,“ sdělil Opálka.

Samotné jednatele firmy se zastihnout nepodařilo. Není tak jasné, co nový vlastník s rozsáhlým prostorem zamýšlí. Podle obchodního rejstříku společnost podniká například s pronájmy nemovitostí. „Jde o průmyslovou parcelu, kde může vzniknout třeba továrna. Zatím nás ovšem nikdo nekontaktoval. Kdyby tam mělo v nejbližší době něco vzniknout, musel by někdo kontaktovat stavební úřad. A to se nestalo,“ dodal Opálka.

Areál loni na podzim koupil podnikatel Otto Císař, který avizoval, že haly zbaví kovového šrotu. Po několika měsících pak majetek zase prodal dál. Proč a komu, to odmítl jakkoliv komentovat.