Příprava je podle Studýnkové celoroční záležitostí. „Někteří se tomu diví. Jenže vše musí být důkladně připravené. Čištění pokladniček od starých samolepek, kontrola pokladniček, zda není prasklá, a tak dále. K celoroční přípravě patří i výběr dárků pro koledníky, různé porady, co a jak vylepšit, co bude nového," jmenuje Studýnková, která pro břeclavskou charitu pracuje již čtvrtým rokem.

Intenzivní příprava „tříkrálovky" začíná naplno pak od října. „To bývám v práci do večera. Podzimní příprava vrcholí fyzickým zajištěním všech věcí. Dovoz, nadepisování, kopírování, kompletace," říká žena, jež po celou dobu spolupracuje s kolegy z celé Diecézní charity.

Když nastupovala do práce, tak v některých obcích o sbírce moc nevěděli. „Ale zkontaktováním přes obecní či městský úřad a také přes místní farníky se sbírka úspěšně rozjela," doplňuje vedoucí Dobrovolnického centra, která někdy i sama jezdí vypomáhat do obcí s koledováním, když koledníci onemocní.

Většina obcí na Břeclavsku však podle Studýnkové funguje téměř bez problému. „Sbírka je již za tolik let známá, že se na ni těší zejména ti nejmenší, když si vykoledují igelitky bonbonů. Zkrátka nepřicházejí ani dospělí, když obdrží panáka, a pak těžko hledají cestu domů," směje se obyvatelka Velkých Bílovic, která má na starosti sedmdesát obcí a měst z celého okresu. „Je to psychicky i fyzicky náročné. Někdy si připadám jako superman, co vše někdy zvládnu za jeden den," zmiňuje koordinátorka, která by ráda po vzoru břeclavského doprovodného programu, kdy na oslavu Tří králů jde městem průvod s velbloudem, přivedla dvouhrbé zvíře na více míst okresu.

Konec tříkrálového koledování odstartuje administrativní kolotoč. „Kontroluji, zda sedí výčetky, peníze, vypisuji tabulky, a tak dále. Ale když mi pak některý koordinátor či koledník zavolá a říká, že jsme to zvládli, tak to zahřeje u srdce. Velký dík patří všem. Jak koledníkům, tak přispívajícím," děkuje Velkobílovčanka.