Patnáctiletý Richard si mohl v letošním roce poslat přihlášky na dvě střední školy najednou. V případě, že by deváťák v prvním kole přijímacích zkoušek neuspěl a termíny testů by se kryly i s druhou vybranou školou, nemusí věšet hlavu. Bude mít totiž šanci využít dalšího kola přijímaček. To však škola nemusí vypsat.

„Třídy bychom měli naplnit už v první kole. Nepředpokládám proto, že bychom druhé vyhlašovali," oznámil například ředitel Gymnázia Břeclav Josef Drobilič.

Podle něj se na břeclavské gymnázium hlásí více zájemců než jsou schopní přijmout. „Přišlo dokonce více přihlášek než v loňském roce. Třídy naplníme bez problémů," tvrdil Drobilič.

Břeclavské gymnázium platí za jednu z nejvyhledáva­nějších škol v okrese. Vedle čtyřletého nabízí i osmileté studium ukončené maturitou. „Do osmiletého studia se hlásí šedesát osm žáků. Otevřeme však pouze jednu třídu pro třicet dětí. Ve čtyřletém studiu otevřeme dvě třídy pro šedesát studentů. Přihlášku do prvního kola ale zaslalo sto čtyři dětí," přiblížil zájem deváťáků šéf břeclavského gymnázia.

Jak dodal, v prvním kole přijímacích zkoušek vyhlásí dva termíny. „Konat se budou dva dny po sobě," informoval Drobilič.

Zda na začátku nového školního roku usedne do lavic plánovaný počet studentů, si třeba ředitel Gymnázia a Středního odborného učiliště Mikulov Jiří Souchop netroufl odhadnout.

„Na to bych potřeboval křišťálovou kouli. Ve hře je spoustu okolností. Záleží, kolik procent z došlých přihlášek uspěje u přijímacích zkoušek a kolik z nich se vůbec pro naši školu nakonec rozhodne, když mohou vybírat ze dvou škol. Přesnější čísla budu vědět v první polovině května a ještě ne na sto procent. Jisté budou až prvního září," krčil rameny.

Jak se ale zdá, žáci mají do studia na mikulovské střední škole chuť. „Přihlášek dorazilo o polovinu více, než máme kapacitu tříd," vypočítal Souchop s tím, že od září budou noví prváci a také primáni navštěvovat po jedné třídě.

Na stejnou mikulovskou adresu, na kterou si letošní deváťáci posílali přihlášku na gymnázium, přišly i vyplněné tiskopisy zájemců o odborné předměty. Ty jsou na mikulovské škole čtyři, přičemž hotelnictví vrcholí maturitní zkouškou. „Zájem je zhruba stejný jako v loňském roce. O hotelnictví je ale tradičně větší," řekl Souchop.

Zda případně vypíše druhá kola, momentálně neví. „Uvidíme, kolik zápisových listů se sejde. Předpokládáme, že u některých oborů termín nevypíšeme," sdělil.

Se dvěma koly přijímacích zkoušek ale mohou počítat žáci, kteří po ukončení základní docházky chtějí navštěvovat Střední vinařskou školu ve Valticích. „Další kolo přijímacího řízení určitě bude," ujistila ředitelka valtické střední školy Ivana Machovcová.

Podle ní mají deváťáci malý zájem hlavně o učňovské obory zahradník a prodavačka květin. „Je minimální a trvá to už několik let. U maturitních oborů je zájem stejný jako v předcházejících letech. V tomto případě to nijak nekolísá. Zvlášť na obor vinohradnictví jdou žáci, kteří vědí, co chtějí a mají o to opravdu zájem. Stejné je to v případě agroturistiky. Předpokládám proto, že třídy naplníme," sdělila Machovcová.