Stovky, možná tisíce lidí na Břeclavsku, kteří zůstali u pozemního analogovému příjmu, ovšem naopak ze dne na den přišli o program ČT2.

„Zrovna dneska to chceme řešit,“ uvedl Ladislav Sečkář z Moravské Nové Vsi. „Shodou okolností nám před čtrnácti dny odešla stará televize, takže jsme minulý týden vyrazili koupit novou. V úterý odpoledne se nám odborníci přijdou podívat na anténní systém a přeladit ji,“ řekl.

Jak dodal, další televizi v kuchyni se rodina zatím rozhodla ponechat na analogovém příjmu. I bez ČT2.

„Také moji rodiče ještě televizní signál přijímají postaru a pozbyli tak jeden program. Dvojku, pokud vím, sice moc nesledovali, ale čas od času jim určitě chybět bude. Budeme to muset nějak řešit,“ přiznal Jan Koráb z Boleradic.

Datum přechodu na digitální příjem se mu ale zdá zvláštní. „Před vánočními svátky, když chtějí lidé sledovat pohádky a další oblíbené programy, to, myslím, není zrovna ideální. Místo toho budou teď mnozí běhat po obchodech a pak nahánět odborníky, kteří by jim pomohli naladit digitální vysílání,“ zamýšlel se.

Podle jeho slov mají rodiče už starší televizi. A je tedy otázkou, jestli investovat do set–top boxu, nebo raději koupit úplně novou. „Vidím to tak, že uděláme rodinnou poradu a možná jim k Vánocům uděláme radost,“ naznačil možné radikální řešení.

On sám vyřešil přechod na digitální vysílání nákupem nové televize před dvěma lety. „Měla by zvládnout i digitální příjem. Jestli to tak ale skutečně je, to nevím, mám málo času a televizi nestíhám. Pokud něco nebude fungovat, zjistím to až podle vzpoury svých dam,“ vtipkoval.

Bez programu ČT2 zůstala od úterka i Zdeňka Savarová z Břeclavi. „Mám starou televizi, a proto jsem se rozhodla, že to nějaký čas bez dvojky vydržím. Kupovat set–top box nemá kvůli jednomu programu cenu. Stále mně jich zůstalo dost, české i slovenské. Budu to řešit až v okamžiku, kdy začnou vypínat další,“ svěřila se.

Jak dodala, program ČT4 sport, který patří k digitálnímu balíku České televize, jí rozhodně chybět nebude. A zpravodajský kanál ČT24 se dá naladit i na internetu.

Analogové vysílání má souběžně s digitálním fungovat ještě dva roky.