„Velké věznice volí většinou dva dny, menší jen jeden. Podle našich zkušeností to úplně stačí. Vybrali jsme sobotu,“ sdělil ředitel břeclavské věznice Miroslav Vodák.

Věznice vyčlení pro vězně jednu místnost, kde budou moci odvolit. Zájemce o vhození hlasovacího lístku do volební urny tam budou postupně přivádět dozorci.

„Máme seznam těch, o nichž víme, že chtějí volit. V sobotu ale znovu všechny oslovíme, i ty, kteří se vyjádřili negativně. Mají možnost se ještě rozhodnout jinak,“ řekl Vodák.

Jak dodal, už před měsícem vězňům připomněli, co všechno k volební účasti potřebují. Někteří neměli například platné doklady, takže si vyřizovali nové.

Podle Vodáka patří parlamentní volby ve věznici z hlediska volební účasti tradičně mezi nejpopulárnější hlasování. „Je to tak, na parlamentní volby bývá účast největší. Kolik procent to bude letos, to je těžké předjímat. Ne všichni odsouzení a obvinění mohou volit, máme tady například i cizince,“ upozornil ředitel břeclavské věznice.

Obdobně jako ve věznici budou do parlamentu moci volit také pacienti, kteří jsou nyní hospitalizovaní v břeclavské nemocnici.

„Pacientům se snažíme vyjít maximálně vstříc. Proto mají také během hospitalizace možnost odvolit. Buď svá jména zapíší do zvláštního seznamu voličů, anebo mohou volit na základě platného voličského průkazu,“ sdělila mluvčí Nemocnice Břeclav Radomíra Schweizerová.

Jak dodala, do pátečního poledne se na voličský seznam zapsalo dvanáct pacientů. Břeclavská mluvčí také uvedla, že v průběhu tohoto týdne o možnosti volit informoval hospitalizované personál nemocnice.

Břeclavští pacienti podle jejích slov příležitost zúčastnit se parlamentních voleb jedině vítají. „Volební komise přijde do nemocnice nejspíš dnes. A to pravděpodobně v průběhu dopoledne,“ doplnila Schweizerová.

MICHAL ŠUPÁLEK
IVA VALENTOVÁ