„Udělat si nějakou zásobu pro první měsíce nového roku je pro mě výhodné. Musím brát léky na srdce každý den a na receptech budu od ledna ztrátný,“ posteskl si například Miloš Kozák zBrna. Peníze na vitaminy, které si dokupoval zvlášť, prý už vnovém roce mít nebude.

Podobně jako on přemýšlí vtěchto dnech idalší Jihomoravané. Lékárny mají proto pořádně napilno. „Od začátku prosince máme velký nápor zákazníků. Lidé musí stát vdlouhých frontách a čekat,“ uvedla vedoucí lékárny vNemocnici vBlansku Jana Streitová.

Podle ní lidé za přepážkou nejčastěji shánějí léky určené pro chronické nemoci. „Vydáváme léky na vysoký tlak, snížení cholesterolu nebo na srdce,“ vyjmenovala lékárnice.

Podobné zkušenosti smají ivHodoníně. „Do lékárny chodí nejen nárazoví zákazníci, ale také dlouhodobě nemocní, kteří se chtějí zásobit. Letos má vliv na návštěvnost právě reforma zdravotnictví. Lidé se snaží nakoupit, co jde,“ popsala situaci vhodonínské lékárně na Národní třídě Josef Baďura. Podle něj je zachraňuje jen to, že je vHodníně šestnáct lékáren, které stihnou všechny zákazníky obsloužit.

Hodně práce čeká také na praktické lékaře, kteří recepty svým pacientům vypisují. „Máme plno asi stejně jako lékárny. Někdy to ani nejsme za jeden den schopni stihnout,“ říká lékařka Renata Novotná zBrna. Jak tvrdí, pacienti schronickým onemocněním si nechávají napsat recepty až na tři měsíce dopředu, což je maximum. „Většina znich to chce stihnout do Vánoc. Měla jsem vordinaci paní, která si dokonce nechala napsat pět receptů najednou,“ popsala situaci lékařka.

Čekací doby vordinacích se proto protahují. „Seděla jsme nemocná včekárně více než hodinu. Lidé jsou nervózní a snaží se před koncem roku křečkovat, ikdyž zrovna nejsou nemocní. Bohužel někteří nachlazení kvůli nim museli čekat,“ uvedla například studentka Jana Fránková, která leží doma sangínou.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáč Cikrt tvrdí, že by lidé měli horlivé zásobení léky zvážit. „Mohlo by se jim stát, že prodělají. Na řadu léků se bude totiž od nového roku doplácet méně,“ upozornil Cikrt.