Objekty spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Radnice chce zámek opravit a využít jako kulturní a turistické informační centrum a zázemí pro seniory. Pivovar ale čeká jiný osud. Velkoněmčičtí ho chtějí vyjmout ze seznamu památek a strhnout.

„Pokud se o tento majetek nebudeme zajímat, bude buď další léta chátrat nebo se může dostat do rukou spekulantů,“ řekl včera ČTK starosta Velkých Němčic František Smetana. Zdůraznil, že na špatný stav objektů poukazují již delší čas obyvatelé vesnice. Historický pivovar je podle Velkoněmčických v tak zbědovaném stavu, že jej již nelze zachránit. Areál, který se asi čtyřicet let nevyužívá, je podle starosty z devadesáti procent zničený. Pivovarské budově schází střecha a opravy by spolkly téměř padesát milionů korun.

Pivovar stojí v centru obce. Pokud by ho strhli, vznikla by parcela pro výstavbu kancelářských budov nebo obchodů, případně objekty pro jiné podnikání, které ve Velkých Němčicích scházejí. V mnohem lepším stavu je tamní zámek, který nechal v šestnáctém století vystavět rádce císaře Ferdinanda I. Zikmund Heldt z Kementa, který tehdy pro Němčice vydobyl i statut města. O ten ale přišly po třicetileté válce, která zpustošila Evropu.

„Obec chce zahájit jednání o převzetí památek do své péče co nejdříve,“ doplnil starosta. (ČTK, fia)