„V září za námi přišel zástupce oblastní charity, která se o Domovinku Panny Marie v obci starala od roku 2009. Protože byl ale provoz ztrátový, museli zařízení zrušit. To jsme nechtěli dopustit, a začali tak plánovat převod na obec," popsal změny starosta Němčiček Petr Slezák.

Dostali vlastní auto

Jako obecní zařízení by však nemohli na pomoc starým lidem čerpat krajské dotace. Změna na obecně prospěšnou společnost, za níž stojí Němčičky, se tak ukázala jako nejvhodnější varianta. Peníze na provoz Domovinky, jenž vyjde na sedm až osm set tisíc korun ročně, se totiž shání složitě.

„Prostředky na provoz se skládají z příspěvků od rodin klientů, obecního rozpočtu, dotací z kraje a ministerstva práce a sociálních věcí nebo soukromých darů. Jedním z nich je auto, které jsme dostali od podnikatele na rozvážení klientů," radoval se z prostorného Opelu i jeho výjimečné poznávací značky Slezák.

Auto je pro Domovinku důležité. Klienty totiž každé ráno vyzvedává a večer zase vrací domů. Některé až do Moravského Žižkova. Většina však pochází z Němčiček a okolí.

Starosta Němčiček Petr Slezák (vpravo) a místostarosta Hustopečí Libor Sadílek se radovali nejen z nového auta pro němčičskou Domovinku, ale i z unikátní poznávací značky. Ta neposlouží prominentům, nýbrž starým a nemocným lidem.

„Chodíme sem už asi dva roky a je nám tu příjemně. Být celý den doma mezi čtyřmi holými zdmi není žádná radost. Nejlepší je, když se nás tu sejde co nejvíc," pochvalovaly si včera odpoledne život v Domovince Bernardina Hádlíková a Jiřina Pinkasová z Němčiček. Právě dohrávaly „člověče" a chystaly se na společnou procházku.

Ze zachráněné odlehčovací služby měl radost i místostarosta Hustopečí Libor Sadílek. „Domovinka slouží lidem na celém Hustopečsku. Do budoucna chceme v sociální oblasti podporovat právě regionální a konkrétně zacílené projekty," vzkázal.

Domovinka v Němčičkách odlehčuje rodinám, které nechtějí zdravotně postiženého příbuzného zcela svěřit do cizí péče, pouze v pracovním týdnu. Služba vyjde na zhruba dvě stě čtyřicet korun denně.

Sestry se přes den starají o hygienu, jídlo, zábavu i rehabilitační cvičení klientů. Do budoucna má zařízení pravidelně navštěvovat také praktický lékař.