PETR VLASÁK

I když teprve končí květen, hudební festivaly již klepou na dveře a netrpělivě vyhlížejí svou hlavní roční sezonu. Jednou z brzkých akcí pod širým nebem bude i jubilejní desátý ročník Němčického klíče, který bude v sobotu večer lákat do Velkých Němčic. Program zve k tamnímu zámku na šest kapel, jimž dominuje legenda domácí hudební scény Mňága a Žďorp. Kromě toho se mohou návštěvníci těšit i na bohaté občerstvení a košt vín, vyhrát však půjde i vyhlídkový let.

Velké Němčice leží přímo na hlavní trase z Břeclavi do Brna. Přestože v nevelkém městysu bydlí necelé dva tisíce lidí, může se pochlubit aktivním kulturním životem. Kromě tohoto festivalu se tam vloni konal rovněž první ročník Festivalu krásných lidí u zrenovovaného mlýna, kde několik let živou hudbou slaví výročí své firmy i výrobce akustických kytar František Furch. Pokud by na vás zítra už bylo hudby a lidí moc, můžete si odpočinout třeba při procházce původní zástavbou se starou návsí a radnicí, jež se nachází mimo frekventovanou cestu, či na břehu řeky Svratky.

První ročník Němčického klíče se váže k roku 2002. Za uplynulou dekádu folkrockový festival hostil známá jména, jako jsou Ivan Hlas, Pavel Lohonka Žalman, Buty či Blue Effect. Ačkoliv jde o slavnostní jubilejní ročník, dostane se také na místní kapely. V šest hodin večer zahájí hudební maratón skupina Pokaždé jinak, která představí muzikanty domácí i přespolní. Po nich naváže na podobnou notu muzikální rodina Furchových se svou kapelou Murnyx Turnyx. Ta zahraje na mandolíny, akustické kytary a baskytary vlastní výroby. O jejich kvalitě vypovídá zejména seznam muzikantů preferujících tuto značku. Vyčnívá mezi nimi například Anna K, Vlasta Redl, Lenka Dusilová, ale třeba i irský muzikant a někdejší protějšek Markéty Irglové, Glen Hansard.

Skupina Svítání z Brna přiveze čardáš i romantické folkové melodie. Mladá kapela Cafe Edit z Bratislavy zase namíchá folklor slovenský či irský, to vše s pomocí akustických nástrojů a s příznačným elánem. Diváci se mohou těšit na zpívané balady, živočišná tanga i autorské písně v duchu městského folku. Bezefšeho z Prahy, ověnčení řadou cen z folkových přehlídek, okouzlí především spirituály kořeněnými folkem a jazzem, čistě vokálními vstupy připomenou ale i známý 4TET Jiřího Korna.

Vrcholem večera bude jistě vystoupení skupiny z Valašského Meziříčí Mňága a Žďorp. Ta už oslavila dvojnásobný věk co festival, odehrála více než tisíc koncertů, vydala třináct alb a podmanila si svými nezapomenutelnými hity posluchače napříč generacemi. Leader Petr Fiala stále na podiu rukama kreslí domečky, nekomplikované rytmy a melodie pořád nutí publikum k tanci a při osobitých textech jejich písně i dnes křísí úsměv a melancholii zároveň. Jak je dobrým zvykem, Mňága mezi své nové skladby nezapomíná zařadit také hity jako Hodinový hotel, Měsíc nebo I cesta může být cíl.

Pokud bude pršet, přesune se akce od zámku do tamního kulturního domu. Přemýšlím, kam by se asi přesunula v Břeclavi. I když vlastně, co blouzním. Letní festival a Břeclav, to přeci nejde.

Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy