„Chceme mít s našimi obyvateli otevřenou diskuzi. Vždycky se lidí ptáme na jejich názory, protože jsme tady pro ně, ne pro sebe. Takže pokud se v Němčičkách řeší všeobecné projekty, jako jsou například zeleň či oprava silnice, tak to vždycky dáváme do ankety. Je to vlastně otevřená komunikace od úřadu směrem k lidem,“ vysvětlil důvod, proč se už pár let mohou Němčičští na internetu vyjadřovat k různým tématům, tamní starosta Petr Slezák.

Jak přiznal, zájem mezi obyvateli obce o ankety je. Někdy až moc velký. „Bohužel jsme museli v některých případech hlasování zrušit, protože nám lidé z jednoho počítače posílali více hlasů. Český člověk je velice vynalézavý,“ potvrdil občasné problémy starosta.

Němčičky mají kolem šesti set obyvatel, při hlasování o tom, jestli by povrch opravované silnice měly tvořit kostky nebo raději asfalt, se však do ankety zapojilo více než devatenáct set lidí. A podobně to bylo i tehdy, když se měli obyvatelé rozhodnout, jaká hudba bude hrát před hlášením rozhlasu.„Ankety jsme tam i přesto nechali. I když víme, že hlasů je tam mnohem více, než by mělo,“ usmíval se Slezák.

Podle něj ale takto například vedení obce zjistilo, že ne každý chce z rozhlasu slyšet jen dechovky. „Vyčetli jsme z toho, že velká část lidí by chtěla poslouchat i moderní hudbu. Takže v pondělí a ve středu hraje lidovka a v úterý a ve čtvrtek pouštíme i jiný žánr,“ uvedl příklad.

„Výsledky anket se ale vždycky neřídíme. Je to pro nás spíše takový podpůrný bod k rozhodování. Většinou se snažíme přihlížet spíše k praktičnosti,“ uvedl Slezák, který je však přesvědčený, že v hlasování by se mělo v Němčičkách rozhodně pokračovat.