Nový stacionář nazvaný podle místního kostela Domovinka Panny Marie zahájil svůj provoz v polovině listopadu. Jeho služby mají využívat lidé, kteří ze zdravotních důvodů nemohou zůstávat denně sami ve své domácnosti.

Zatímco obec ze svého rozpočtu platí nájem a energie, péči o klienty zajišťují sociální pracovnice břeclavské Charity. „Klienti se u nás mohou najíst, vykoupat. Vypereme a vysušíme jim prádlo, hlavně se jim ale po celý den věnujeme. Říkám tomu školka pro dospělé,“ vysvětlila zaměstnankyně Oblastní charity Břeclav a jedna z pracovnic stacionáře Eliška Zechmeisterová.

V mnohém se stacionář školce skutečně podobá. Jeho klienti totiž v centru zůstávají jen přes den. „Chtěli jsme především pomoci lidem, kteří se o nemohoucího člověka starají. Svého blízkého mohou do stacionáře ráno přivézt a navečer si jej zase vyzvednout. Kromě péče o něj tak zvládnou i pracovní povinnosti a další aktivity,“ vysvětlil starosta Němčiček a iniciátor projektu Petr Slezák.

Domovinka Svaté Marie je podle něj unikátní i svým zázemím. Domovem centra se totiž stala místní fara, kterou obec na pětadvacet let pronajala. „Její rekonstrukci jsme zahájili před dvěma lety. V podkroví nejprve vznikly dva byty pro běžný pronájem obyvatelů Němčiček,“ vysvětlil Slezák.

Kromě zázemí pro faráře pak v přízemí vzniklo i několik místností vyhrazených pro stacionář. „Součástí Domovinky Panny Marie jsou dvě ložnice s lůžky pro osm lidí, jídelna, kuchyňka a společenská místnost. Takové využití farních prostor nemá v okrese obdoby,“ podotknul Slezák.

Prvního klienta Domovinka Svaté Marie přivítala před dvěma týdny. Stal se jím jeden z obyvatel Němčiček, bezmála devadesátiletý Bartoloměj Stávek. „Na začátku jsme měli obavy, jak si strýc na stacionář zvykne. Starám se o něj už sedm let a je na mě zvyklý. Jsem ale nadšená a on taky. Prodavačkám v obchodě říkal, že se má jako prezident,“ popsala svou zkušenost Stávkova neteř Ludmila Hálková.

Trápí ji ale obavy, že se stacionář zavře. „Kapacita Domovinky je dvanáct lidí. Zatím jsme ale jediní, kdo jej využívá,“ řekla Hálková.

Podle Zechmeisterové si ale obyvatelé Němčiček jen potřebují na nový typ služby zvyknout. „Většinou jsou překvapení, když zjistí, že se o klienty nestaráme čtyřiadvacet hodin denně. Stacionář teď chceme představit i obyvatelům okolních obcí. Postupně si k nám snad cestu najdou,“ vysvětlila.