Děvčata ji raději obcházejí uctivým obloukem. A dvanáct mladíků s ní má na nádvoří kulturního domu v Němčičkách plné ruce práce. Bodejť by také ne, je největší v republice. Trvá to skoro šest hodin, než komisař z agentury Dobrý den potvrdí: ustanovili jste nový český rekord v naplétané velikonoční pomlázce z dvaatřiceti vrbových prutů!

„Je to fyzicky mnohem náročnější. Před rokem jsme drželi každý čtyři pruty, letos osm,“ utírá si před třetí hodinou odpoledne u prutů trčících na všechny strany pot z čela Ondřej Svoboda. Je jedním z nadšenců z němčičského tanečního souboru Krúžek, kteří se v sobotu pustili do díla.

Svoboda pletl i loni. To se také Němčičským podařilo vyrobit rekordní pomlázku. Byla dlouhá 25,35 metru. Sestávala ovšem ze šestnácti prutů, letos je jich dvojnásobek. A pomlázka z dvaatřiceti vrbových prutů dosud v české knize rekordů zcela chyběla.

„Přiznávám, že jsme to trochu podcenili. Netušili jsme, že to bude tak náročné,“ oddychuje ve tři čtvrtě na sedm večer, kdy je téměř šestihodinová práce u konce, hlavní organizátor pokusu Jiří Stávek. Obří pomlázka měla být totiž původně hotová už odpoledne.

Musím uznat, že budí respekt. Je dlouhá deset metrů a čtyřicet centimetrů. Zkouším ji zvednout. Uf, váží třiapadesát kilogramů. „Použili jsme dvě stě sedmdesát prutů. Tedy většinu připraveného materiálu,“ bilancuje unavený, ale spokojený Stávek.

Rekordní žíla měří na začátku v obvodu úctyhodných šedesát centimetrů, na konci pak už „jen“ čtrnáct. „Nejhorší bylo nadpojování, museli jsme dávat dobrý pozor. U šestnácti prutů je všechno mnohem přehlednější,“ srovnává neúnavný němčičský folklorista.

Nečekané problémy přitom musel se svými přáteli řešit už před začátkem pokusu. Nebyly vhodné vrbové pruty. „Oproti loňsku je to bída. I na našich tajných místech uschly, nebo nás někdo předběhl. Museli jsme jet až čtyřicet kilometrů daleko,“ popisuje Stávek.

Možná i proto zkusili Němčičtí uplést před týdnem také netradiční pomlázku z réví frankovky. Z legrace. Komisaře z agentury mapující české rekordy ovšem „vinařská žila“ zaujala natolik, že si ji odvezl do Pelhřimova. V úterý se rozhodne o tom, zda také skončí mezi rekordy.

„Těší nás, že se lidé věnují tradicím. Podporujeme je z rozpočtu obce a budeme i nadále. Je to příjemnější než řešit nějaké odposlouchávání,“ směje se starosta Němčiček Petr Slezák, kterému je jasné, že rekordní zápisy jsou pro obec výborná reklama.

Členové Krúžku vyrazili v pondělí s obří pomlázkou mrskat němčičská děvčata. Poté, co si ji nechali v kostele požehnat. V hlavách už se jim ale honí nápady na další velikonoční rekordy. Možná se pokusí trumfnout pětačtyřicet metrů dlouhou pomlázku z osmi prutů, kterou za dvanáct hodin upletli konkurenti v Plzni. Nebo zkusí ještě více prutů. Nechme se překvapit.