O vojenské bunkry z let 1935 až 1938 se zajímá zhruba sedmnáct let. V muzeu U Starého lomu východně od Novosedel zavede zájemce do objektu lehkého opevnění vzor 37 typ A 160. Vybaveného výstrojí a výzbrojí z první republiky. „Lidi se zajímají hlavně o vystavené zbraně. Snažíme se postupně shánět nové kusy. Při prohlídce se pak návštěvníci dozví něco o historii a systému obrany pohraničí," řekl i za kolegy ze sdružení spravující vojenské muzeum.

Opravují srub

Podle Bahenského dostávají bunkry v posledních letech novou tvář. „Opravují se. Základem všeho je nejdříve získat pozemek a samotný objekt. Obecně je v poslední době armáda prodává či převádí. Pak dochází na rekonstrukce a doplňování výbavy," uvedl nadšenec vojenské historie. Novosedelské muzeum bude otevřené v sobotu od deseti do šestnácti hodin a kromě toho i v neděli.

Návštěvníci mohou zavítat také do Muzea čs. pohraničního opevnění Pohansko u Břeclavi, Muzea železné opony ve Valticích nebo pěchotního srubu MJ-S 29 Svah u Mikulova.

Tento srub byl podle předsedy Klubu vojenské historie Pevnost Mikulov Tomáše Langra jedinou dokončenou pevností v úseku Mikulov z roku 1938. „Ukážeme v něm zbraně Československé lidové armády, nejrůznější munici a další součásti výstroje a výzbroje vojáků," pozval Langr.

Akci, jakou je Den pevnostních muzeí na jižní Moravě, vítá. „Faktem totiž je, že mnoho obyvatel regionu ani neví, že mezi Mikulovem a Březím se u železnice nachází vojenské opevnění, do kterého se mohou přijít podívat," řekl.

Sdružení dobrovolníků v čele s Langrem se před pár lety rozhodlo srub a okolní objekty předválečného opevnění opravit. „Už máme natažené rozvody elektřiny a téměř hotovou novou vzduchotechniku. Doplnili jsme i protitlakové dveře, nainstalovali alarm," vyjmenoval muž.

Bunkr u Novosedel se zaplní už v pátek. Dětmi z tamní školy. „Žáci budou mít branný den. S přednáškou a soutěžemi. Přiblíží jim tam život vojáků v pohraničí," sdělila ředitelka Jana Zvonková.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.