„Elinka se měla narodit jako zdravé dítě. Jenže už v prvních chvílích života měla problémy s dýcháním. Podstoupila tracheostomii a sondu do bříška, následně chemoterapii. Prodělala dvě operace prstů a obličeje. Další zákroky ji čekají,“ popsala neveselý příběh děvčátka Svatava Rudolfová z Oblastní charity Břeclav.

Ela měla na jedné noze o malíček víc, na jedné ruce má zdeformovaný prst, na druhé ruce dva prsty srostlé. Už nyní se neobejde bez podpůrného dýchání. Protože ministerstvo zdravotnictví zrušilo dotace na určité zdravotní potřeby, téměř všechno platí rodiče ze svého. Například ošetřování sondy v bříšku, speciální dezinfekci po operaci rukou, sterilní čtverečky, protialergické pásky pod kanylu na dýchání, u kanyly cévky na odsávání, fyziologický roztok. Denně musí také měnit filtry do tracheo kanyly. „Jen pro ilustraci padesát filtrů stojí tři tisíce korun,“ sdělila Rudolfová.

Oblastní charita v Břeclavi proto shání pro nemocnou dívenku peníze na nákup filtrů do tracheo kanyly a na laser, který pojišťovna nehradí. Laserové ošetření bude potřebovat po dalších plánovaných operacích, zejména na jizvy v obličeji, které pojišťovna nehradí.

Pětitisícový dar na zkvalitnění zdravotní péče už Ele poskytlo břeclavské Tesco, které je partnerem Oblastní charity Břeclav. K dívence poputuje také část výtěžku ze vstupného na festival Hudba z podzámčí, který se bude konat na přelomu července a srpna pravděpodobně v Lednici.

Pomoci malé Ele mohou i čtenáři Břeclavského deníku. Peněžní dary lze zaslat na účet břeclavské charity 1380210329/0800, v poznámkce s heslem ELA.

Informace a kontakt na rodiče Elinky pro přímou peněžní pomoc podá Svatava Rudolfová, telefon 519 326 866, mobil 603 423 894, e-mail svatava.rudolfova@caritas.cz, www.charitabreclav.cz.