Symbolický šek v úterý předali místostarostové Jaroslav Válka a Zdeněk Urban (oba ČSSD) ředitelce nemocnice Jance Bambasové. „Částku využijeme zejména na interních oborech. Celkový počet lůžek je více než čtyři sta, obnovovat matrace je nutné neustále. Než je zvládneme všechny, můžeme začít znovu. Jsou využívaná čtyřiadvacet hodin denně," uvedla Bambasová.

Kolik přesně jich v nemocnici nyní díky daru vymění, není zatím jasné. Cena jedné matrace odpovídající kvality se pohybuje kolem tří tisíc korun, ale… „Musíme zhodnotit nabídky a kvalitu. Rozhodně je nevyměníme všechny. I kdyby peněz bylo jednou tolik, dokázali bychom je využít," sdělila ředitelka.

Peníze obyvatelům

Sto padesát tisíc korun je pro krajské zdravotnické zařízení jedním z nejvyšších darů. Většina se jich pohybuje v řádech několika desítek tisíc. Najdou se však i výjimky. „Teď máme paní poskytující kosmetické služby, věnuje nám dárkové poukazy pro zaměstnance na ošetření pleti. Celková hodnota je tři sta tisíc korun. Dáváme to kraji ke schválení," doplnila Bambasová.

Částka věnovaná městem je podle místostarosty Války současným maximem, které hospodářská situace dovoluje. „V břeclavské nemocnici končí pacienti z našeho města. Radnice tím dává peníze svým obyvatelům. Pro město je přínosem, že nemocnici má. Tím pádem jsme rádi, že je vybavená a na úrovni," nechal se slyšet Válka.

Zda představitelé Břeclavi uvolní peníze každoročně, se uvidí později. Záleží na aktuálním stavu městské pokladny. „Nevím, jestli to bude každý nebo každý druhý rok. Rozhodující bude peněžní kondice a také, jak porostou příjmy města. Podle toho se rozhodneme, jakou částku si budeme moci dovolit pustit," dodal místostarosta­.