Více jak jednu miliardu korun mohou čerpat úspěšní žadatelé z dotací Evropského fondu pro regionální rozvoj. Mezi nimi je i Městská nemocnice Hustopeče, která za získané peníze obnoví své přístrojové vybavení.

„Potřebujeme zkvalitnit vybavení naší nemocnice a zvýšit bezpečnost pacientů při jakémkoliv zdravotním výkonu,“ zdůvodnila podaný projekt ředitelka hustopečské nemocnice Blanka Zemanová. „Díky získané dotaci se zlepší poskytovaná zdravotní péče, ale i komfort pacientů, například obměnou postelí,“ dodala.

Změnou k lepšímu projde i pracovní prostředí pro personál nemocnice. „Chceme například vyměnit starší svítidla na operačním sále za nové, vybavené LED technologií garantující úsporu elektrické energie. Znamená to, že operatéři budou mít lepší světlo při práci, nebudou si namáhat oči a moderní technologie světel zabezpečuje nízké vyzařování tepla,“ vysvětlila ředitelka nemocnice.

Nižší nároky bude vedení nemocnice tím pádem klást na spotřebu elektrické energie spojené s klimatizací operačních sálů. Snížená energetická náročnost se podle ředitelky odrazí i na ochraně životního prostředí.

„To stejné se dá říci i o novém C-rameni, které díky moderní technologii snižuje zátěž pacienta ionizujícím zářením. Podaří se nám také rozšířit poskytované zdravotnické služby o EKG holterovské vyšetření a hydromasáže na oddělení rehabilitace,“ vypočítala Zemanová, co všechno nemocnice pořídí ze získané dotace.

Celkové náklady se vyšplhají na patnáct milionů korun, přičemž dotace činí deset a půl milionu, dvěma miliony se bude podílet Město Hustopeče a zbytek uhradí z vlastních zdrojů nemocnice.

„Snažíme se využívat veškeré možnosti dotací,“ řekl hustopečský starosta Luboš Kuchynka. Nemocnice se podle něj nemůže po finanční stránce vyplatit. „Motiv je udržet pro lidi dostupnost lékařské péče v Hustopečích,“ podotkl Kuchynka. Do budoucna je radnice optimistická a cítí za nemocnici velkou zodpovědnost. Nepřipouští, že by nemohla nemocnici podporovat.

„Pro nás to touto dotací nekončí. Pokud chceme poskytovat zdravotnické služby na vysoké úrovni v souvislosti s loni získaným certifikátem kvality ISO 9001, musíme pokračovat v obměně dalších přístrojů i vybavení nemocnice“ vysvětlila ředitelka hustopečské nemocnice.

Její služby si pochvaluje například třiašedesátiletá Marika Vodáková, které v nemocnici operovali ruku. „Ležela jsem na chirurgii, kde to bylo bezvadné. Lidé mi říkali, proč nejedu do Brna ke Svaté Anně, když jsem tam čtyřicet let pracovala jako zdravotní sestra. Zůstala jsem v Hustopečích, a rozhodně toho nelituji,“ pochvaluje si Vodáková.

Nemocnice podle ní každopádně potřebuje modernější vybavení. „Je to i o drobnostech co se týče pacientů. Třeba když jsem tehdy na nočním stolku oddělala spodní papír, bylo to pod ním rezavé,“ nastínila jednu z menších vad na kráse.

Zbyněk Háder, Jiří Ševčík