První případ fotografa - paparazzi zaměstná zřejmě břeclavské právníky. Místní nemocnice totiž zvažuje podání žaloby na televizi Nova, jejíž redaktor se podvodem dostal na anesteziologicko-resuscitační oddělení a vyfotil tam obžalovaného sedmasedmdesátiletého důchodce Jiřího Adama mobilem. Nemocniční personál přitom obelhal tvrzením, že je Adamův vnuk.

Na oddělení, kde leží nejtěžší případy po haváriích a složitých operacích i umírající lidé, se může dostat jen blízký příbuzný hospitalizovaného člověka. „Redaktor se představil jako vnuk pana Adama a s největší pravděpodobností pořídil záběry, odvysílané Novou, svým mobilním telefonem,“ popsala ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová.

Podle ní neměl větší problém se na oddělení dostat. „Vzhledem k tomu, že návštěvy jsou povolené a snažíme se o kontakt nemocných s příbuznými v co nejširší míře, nebyl to problém. Svým jednáním a tvrzením nepravdivých údajů uvedl redaktor v omyl zaměstnance nemocnice. Nezbývá, než zvážit ve spolupráci s právníky další právní kroky,“ sdělila ředitelka.

Vedení nemocnice zvažuje i opatření, kterými by se podobnému jednání dalo zabránit. „To by ale pravděpodobně znamenalo uzavření oddělení, což jistě není v zájmu pacientů ani jejich rodinných příslušníků,“ dodala.

Postupem novináře se budou zabývat i jeho nadřízení. „U nás fungují standardní postupy, kterými takovéto případy prověřujeme. S reportérem se sejdeme a budeme s ním mluvit o tom, jak materiál získal, a poté zaujmeme stanovisko. Nicméně samotné záběry, které byly odvysílány v Televizních novinách, nepovažujeme za záběry poškozující důstojnost Jiřího Adama,“ uvedl ředitel zpravodajství a publicistiky TV Nova Martin Ondráček.

Podle odborníků však podobné metody používají především bulvární média. „Podobné lsti, jako je třeba falešná identita, využije občas každé médium. U seriozního média by měl být důvodem jedině veřejný zájem. Je rozdíl, pokud chce novinář získat důkazy o korupci a tím, že chce ze senzacechtivosti vyfotit nemocného člověka v nemocnici. Byť je to člověk, který je obžalován ze závažných trestných činů. To jsou praktiky bulváru,“ řekl Rudolf Burgr z katedry mediálních studií a žurnalistiky brněnské Masarykovy univerzity.

Souhlasí s ním i někteří čtenáři internetových stránek televize Nova, na kterých je fotografie důchodce zveřejněna. „Ten reportér, co to nafotil podvodem, je hovado, ale totální. Byla by sranda mít takhle fotky tvý mámy. I ke zločincům musí být elementární úcta,“ napsal do diskuse k článku autor vystupující pod zkratkou liroy77.

Podle další z diskutujících, podepsané jako vera, Adam nikoho netýral. „Naopak. Byl vždy ochoten každému pomoci! Ověřte si informace, než budete pokračovat v těch pomluvách,“ vzkázala vera.

Jiřího Adama z Brna viní žaloba, že zotročil tři ženy a udělal z nich psychické trosky. Ve vážném stavu je i sedmasedmdesátiletý Adam. Leží v břeclavské nemocnici. Muže, který se pasoval do role vůdce sekty, vycházející z učení Hnutí Grálu, viní státní zástupce z týrání a obchodování s lidmi. Ve vězení za to může pobýt až dvanáct let. Policie se o případ zajímá od ledna 2005, kdy podala na Adama nejstarší z žen trestní oznámení. Kauzu uzavřela před půl rokem, zveřejnila ji teprve v úterý.