Poprvé nehledám v břeclavské nemocnici pomoc doktorů, ale zasedací místnost, kde představí novou multioborovou jednotku intenzivní péče. Jedna z přítomných žen mi ukazuje, jak ji najdu. Předá mi papír s tiskovou zprávou a poprosí mě o strpení. Po chvilce mě do místnosti uvede. Spolu se mnou do ní vchází bezmála čtyřicet lidí, mezi nimi ředitelka nemocnice Janka Bambasová a starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý. Vzápětí se objeví jihomoravský hejtman Michal Hašek. Může se začít.

Úvodní slovo si bere ředitelka. Mezi fotografováním se dovídám, že stavba břeclavské nemocnice je ukončená. „Inovací tohoto pracoviště je celá nemocnice zkolaudovaná a symbolicky se tak uzavřela i celá její výstavba,“ slyším z úst ředitelky.

V prostorách určené hlavně pro pacienty vyžadující intenzivní péči se nyní nachází dvaadvacet lůžek vyhrazených interním oborům. „Přestěhováním do nových prostor vzniklo moderně vybavené pracoviště, které splňuje současné podmínky. Ty dřívější nevyhovovaly technicky a medicínsky. Měli jsme i problémy obhájit je před pojišťovnami,“ popisuje Bambasová.

Pak pokračuje výčtem vedoucích pracovníků. Její řeč přeruší starosta, a to když jmenuje doktora Ryšavého jako vedoucího celého oddělení. Tvrdí, že se nejedná o jeho osobu. „Vladan Ryšavý,“ uvádí ředitelka na pravou míru. „Už jsem se lekl, že má pátý úvazek,“ směje se hejtman. Naráží na více funkcí břeclavského starosty.

Levnější projekt

Po vysvětlení se ředitelka dostává k penězům, které za celou přestavbu zřizovatel nemocnice i díky dotacím zaplatil. Za úspěch lze snad považovat, že původně sedmdesátimilionový projekt nakonec vyšel na „pouhých“ osmapadesát milionů.

Slova se dále ujímá hejtman a následně i Ryšavý. Poté přijímáme pozvání ředitelky a následujeme ji do multioborové jednotky. Po chvilce se nám otvírá pohled do místnosti, ze které je znát novota. Všimnu si několika pracovníků a hlavně velkého pultu, pomyslného centra, ze kterého se vše řídí. Dokládají to nejen obrazovky, na kterých vidím nějaké běžící čáry. Ticho, které i přes zástup lidí, na jednotce panuje, je i kvůli přítomnosti pacientů v pokojích.

Prodírám se mezi lidmi, podlézám bílou pásku, kterou se chystá hejtman se starostou přestřihnout. Tlačí se na mě další fotografové. Snad se mi podařilo alespoň něco zachytit.

Využívám chvilky a zkouším oslovit dívky sedící u stolu s počítači. Zjišťuji, že jsou to mladé lékařky. K nové jednotce nemají výhrady. „Je to velmi příjemné pracovní prostředí, nové a velmi dobře vybavené. I samotní pacienti si to chválí,“ svěřuje se jedna z lékařek Milena Halodová.

Snažím se oslovit také hejtmana. Nakonec se mi to podaří. Zajímá mě, co dál bude kraj jako zřizovatel nemocnice řešit. „Byl bych rád, kdyby krajská samospráva vyřešila otázku stravovacího provozu břeclavské nemocnice. Chceme, aby zde v budoucnu fungovala magnetická rezonance,“ přibližuje dvě nejbližší priority kraje.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ