Peníze už odsouhlasili krajští zastupitelé. „Koupíme kardiologický ultrazvuk, operační věže či inkubátory pro novorozenecké oddělení,“ prozradil hospodářsko-technický náměstek břeclavské nemocnice Petr Baťka.

Nákup nových přístrojů lidé vítají. Za přínos je označila třeba Markéta Gálová z Podivína. „Jsem ráda, že i břeclavská nemocnice rozšiřuje technické vybavení, zvyšuje tak komfort a možnost důkladnější péče o své pacienty,“ reagovala žena.

Nejviditelnější pro návštěvníky nemocnice bude oprava vjezdu do areálu. Stát má jeden a půl milionu korun. Místo dostane nové povrchy, dělníci rozšíří silnici a pohodlnější přístup čeká rovněž cyklisty. „Nové budou i závory pro samostatný vjezd a výjezd,“ doplnil Baťka.

Stejně tak se modernizace týká tamní kuchyně a jídelny. Zázemí nyní pokulhává stavebně i technicky. V nadcházejících měsících zadá vedení nemocnice vypracování projektu na opravu stravovacího provozu za 1,1 milionu korun. Po modernizaci ho chce mít už v příštím roce. Předpokládané náklady se pohybují ve výši pětasedmdesáti milionů korun. „Jednotlivá zařízení v nemocnicích jsou vystavena každodennímu užívání. Nároky na jejich funkčnost a především spolehlivost proto musí být vysoké. Některá z původních zařízení jsou stará více než dvacet let,“ uvedla náměstkyně jihomoravského hejtmana Taťána Malá.

Podle břeclavského místostarosty Jaroslava Války už nemocnice modernizaci potřebuje. „Bylo to už vybydlené. Tady se ani nemůžeme bavit o zlepšení komfortu. Pokud má kuchyně fungovat, musí dojít k výměně,“ má jasno Válka.

Další novinkou má být parkoviště vedle nemocnice pro 240 aut. Sedmdesát bude pro zaměstnance, zbytek pro veřejnost.

Právě s parkováním je u břeclavské nemocnice dlouhodobě problém. Nyní je tam jen několik desítek míst. „Připravujeme podklady pro územní rozhodnutí. Nyní na krajském úřadě posuzují, zda bude potřeba zpracování dopadů stavby na životní prostředí,“ zmínil Válka. Se stavbou plánuje vedení města začít na začátku příštího roku. Odhadované náklady na výstavbu parkoviště činí dvacet milionů korun.