Ta byla před několika měsíci údajně pro neschopnost propuštěna. Nemocnice na bývalou zaměstnankyni okamžitě podala trestní oznámení. „Podle zjištění bývalá zaměstnankyně pravděpodobně vystavila na svou osobu recepty na léky, které uplatnila dále v lékárně. Jako zdravotní sestra k tomu nebyla oprávněná, recepty opatřila razítkem a podpisem lékařů, přičemž ani ve zdravotnické dokumentaci není záznam o jejich vystavení,“ uvedl k celé záležitosti ředitel Nemocnice Kyjov Josef Pejchl.

Posledně šlo například o antihistaminika, které tlumí alergické projevy, nebo antimykotika, což jsou léky k chronickým onemocněním. Tentokrát může být z lékařského hlediska situace vážnější.

„Většina receptů byla vystavena na léky, na které může dlouhodobým užíváním vzniknout závislost. Například Lexaurin, Stilnox, Alnagol a další,“ vysvětlila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Eva Havlíková. „Zaměstnankyně se nám ke všemu přiznala,“ dodala.

Nechala si klíče

Dosavadním interním vyšetřováním se ukázalo, že si bývalá zaměstnankyně při odchodu nechala jednu kopii klíče od ambulance pohotovosti, kam si chodila psát v průběhu všedního dne dopoledne recepty na sebe nebo své blízké. Na recepty pak dávala razítka a podpisy nic netušících lékařů. Cílený audit pak ukázal, že zaměstnankyně tuto trestnou činnost páchala již od roku 2010.

Případ byl odhalen díky zavedení systémových změn, které následovaly po zmíněném předchozím případu, na který se přišlo v červenci. Tehdy se ukázalo, že skupina lékařů odcizila na pohotovosti ve Veselí nad Moravou recepty, na které pak propisovala léky. S vyšetřováním tohoto případu policie stále není hotova.

„Zatím nikdo nebyl obviněn. Receptů, které měly být zfalšovány, jsou tisíce. Tolik je tím pádem i poškozených. Je to případ, který bude trvat rok, možná i déle,“ uvedl hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. K novému případu se nechtěl redakci vyjádřit, protože policie s šetřením teprve začala.

Ani ředitel Pejchl nechce dále případ s ohledem na probíhající vyšetřování policie komentovat. Podle něj však jde o pochybení jednotlivců, které vrhá negativní stín na práci všech lidí v nemocnici. Proto nemocnice chce i nadále pokračovat v auditech a monitoringu receptů a léků, které byly v minulých letech v nemocnici vydány.

Podle odpůrců ředitele Pejchla, kteří bojují za jeho odvolání, jde v nově odhaleném případě spíše jen o snahu ředitele odpoutat pozornost od jiných věcí v době, kdy se krajské vedení bude rozhodovat o jeho setrvání ve funkci. Podle jejich zjištění žádná ze sester v posledních měsících pro neschopnost propuštěna nebyla. Tvrdí že ani nově zavedený systém nemůže podobné provinění na ambulanci odhalit.