Jak uvedla starostka města Hana Potměšilová (Sdružení nestraníků), ve hře jsou nyní dvě možnosti. „Nemocnice se stane samostatnou příspěvkovou organizací kraje, nebo bude součástí břeclavské nemocnice," seznámila Potměšilová přítomné s výsledky úterního jednání s hejtmanem Michalem Haškem.

Kraj se ujme ztrátové nemocnice se všemi závazky a pohledávkami. Za to garantuje stávající rozsah zdravotních služeb. Od března je však nemocnice bez prodělečné jednodenní chirurgie. „Ta se už nevrátí," řekla starostka.

Služeb jednodenní chirurgie využívalo jen několik stovek pacientů ročně. Celá nemocnice se za první dva měsíce letošního roku potýkala se ztrátou 3,8 milionu korun. Bez peněžní injekce zvenčí se podle jejích současných zástupců neobejde.

Vedení hustopečské radnice zároveň odmítá obavy, že se z nemocnice po převodu na kraj nakonec stane pouze léčebna dlouhodobě nemocných. „Minimálně do roku 2027 zůstane péče zachovaná v té podobě, v jaké smlouvu s krajem podepíšeme," ubezpečila Potměšilová.

Koaliční zastupitelka Ivana Brabcová doplnila, že v nemocnici zůstane interna, ambulance nebo lůžka následné péče. „Buďme rádi aspoň za to. Na tom, že lidé jezdí na operace raději do Brna, asi těžko něco změníme," vyjádřila se.

Starostka považuje za důležité i to, že kraj ponechá část pozemků ve vlastnictví města. „Je to s podmínkou, že je v budoucnu využijeme k sociálním účelům, například pro sociální bydlení nebo azylový dům," prohlásila Potměšilová. V případě převodu se nicméně kraj dostane k majetku, který má odhadem cenu zhruba osmdesát milionů korun.

Město pro tento záměr nedávno získalo potřebné svolení od ministerstva financí. Padl i první termín transakce, a to prvního července. Jistý však ještě není. Z přítomných zastupitelů ve čtvrtek zvedl ruku proti návrhu pouze Libor Sadílek z opoziční ODS. „Negativně vnímám i dohodu o restruktura­lizaci," podotkl k posledním změnám v nemocnici. Bývalému vedení hustopečské radnice, kde byl Sadílek místostarostou, se nepodařilo pro nemocnici sehnat strategického partnera. Do loňského tendru na pronájem se nikdo nepřihlásil.