Pětadvacet „odložených“ zaměstnanců se šedesáti procenty mzdy. A desítky prázdných lůžek. Taková byla ještě nedávno situace ve valtické léčebně pro dlouhodobě nemocné. Důvodem je nový systém rozdělování peněz na péči, o kterých nyní rozhodují sami handicapovaní.

„Nejdramatičtější pokles nastal v dubnu a květnu, kdy nám chybělo i pětatřicet pacientů. Museli jsme oslovit úřad práce a část zaměstnanců nechat dočasně doma na šedesáti procentech platu. Nepříjemné opatření se dotklo téměř všech kategorií a oborů,“ přiznal ředitel společnosti Nemocnice Valtice Ivo Koneš.

Pokles zájmu dlouhodobě nemocných o lůžkové zařízení souvisí s novým zákonem. „Příspěvek na péči o osobu blízkou pobírá dnes ten, který pomoc potřebuje. On rozhoduje, jakou péči chce a od koho,“ vysvětlil vedoucí břeclavského odboru sociálních věcí Zdeněk Janíček. Právě jeho úředníci navrhují jeden ze čtyř stupňů závislosti, podle něhož pak dlouhodobě nemocní pobírají od dvou až do jedenácti tisíc korun měsíčně.

„Je dobře, že sám klient rozhoduje o tom, jakou péči si koupí. Jsem pro. V praxi to ale mnohdy vypadá tak, že handicapovaný chce penězi pomoci rodině, takže zůstane doma. Osm nebo třeba jedenáct tisíc korun shrábne každý měsíc nezaměstnaný vnuk, který se o něj ale nepostará,“ přiblížil Koneš jeden z důvodů, proč léčebně ubývají pacienti. Ještě více jich ale podle něj berou domovy důchodců, pro které jsou nemalé měsíční příspěvky na péči velkým lákadlem.

Více přináší sobotní Břeclavský Deníkna titulní straně