Domácí prostředí nemocnic, vstřícnost lékařů, ale také často nedobrá nemocniční jídla. To jsou jen některé z věcí, kterých si pacienti jihomoravských nemocnic všímají nejvíce. V anketě pořádané společností Health Care Institute má jižní Morava jako jediná v první desítce tři nemocnice. Svého zástupce má kraj ale i mezi nejhoršími.

„Nemocnice Ivančice, Úrazová nemocnice a Masarykův onkologický ústav obsadily pátou až sedmou příčku z téměř stovky českých nemocnic. Na jižní Moravě odpovídalo téměř tři tisíce lidí,“ uvedl Daniel Vavřina ze společnosti HealthCare Institute.
Na posledním dvanáctém místě za jižní Moravu zůstala Nemocnice Kyjov z Hodonínska, která si dobře nevedla ani v celostátním žebříčku, kde skončila v poslední desítce.

„Je těžké vyvodit z výsledků nějaké závěry, když na anketu v naší nemocnici odpovědělo jen šestačtyřicet lidí,“ reagovala Lenka Drozdová z ředitelství kyjovské nemocnice.

Lidé odpovídali na třiadvacet otázek a hodnotili tak péči lékařů, obětavost sester nebo kvalitu stravování. Například v úrazovce, kterou chce příští rok ministerstvo zdravotnictví přesunout do bohunické nemocnice, pacienti nejlépe hodnotili operační zákroky. „Pětadevadesát procent z lidí, kteří anketu vyplnili, uvedlo, že jsou spokojení s našimi lékařskými zákroky. To je pro nás asi největší ocenění,“ uvedl ředitel úrazovky Petr Svoboda.

Podle něj byly ale některé otázky z výzkumu nespravedlivé. „Jedna z otázek se ptala lidí, jestli po pobytu v nemocnici zhubli. To je ale velmi individuální. Pokud ležíte na oční klinice, jíte běžná jídla. U nás se lidé většinou chystají na operace, takže je čeká dieta,“ objasnil Svoboda.
Lidé mohli vyplňovat anketu od září do listopadu přes internet nebo formou dotazníků přímo v nemocnicích. Řada z nich si proto nenechala tuto příležitost ujít. „Do nemocnice sice nechodím často, ale byl jsem rád, že můžu vyjádřit svůj názor. Navíc vyplnění ankety trvalo jen pár minut, takže jsem neváhal,“ uvedl například Josef Kubánek.

Většina nemocnic k výsledkům celostátní ankety sice přihlíží, ale nebere je jako zásadní. „Máme vlastní průzkumy, které pořádáme v nemocnicích každý půlrok. Navíc naše ankety podrobně rozebírají jednotlivá pracoviště nemocnice, takže jsou mnohem přesnější,“ myslí si mluvčí svatoanenské nemocnice Anna Kuklínková.

Podobného názoru je i vedení Masarykova onkologického ústavu, který si letos vedl dobře. „Samozřejmě nás výsledky ankety velmi potěšily, ale nepřikládáme jim takovou váhu. Naše výzkumy jsou důležitější,“ uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. Z dobrého umístění nemocnic má radost také krajský radní František Adamec. „Jsem rád, že jsme dopadli dobře, ovšem abych se přiznal, nemám žebříčky moc rád,“ připustil Adamec. Jak tvrdí, žádný z výzkumů se neobejde bez chyb.

„Přál bych si, aby se přesně určilo, které otázky mají vypovídající hodnotu. Pak by se třeba nestane, že porodnice, která má nejmenší úmrtnost, skončí nejlépe a traumatologie, která řeší vážné úrazy, nejhůř,“ dodal Adamec.

Výsledky ankety jsou sporné

Igor Kalix je ředitelem Nemocnice Kyjov, která dopadla v kraji nejhůře:

Kyjovská nemocnice skončila v anketě HealthCare Institutu (HCI) poslední v kraji a celorepublikově v poslední desítce. Její ředitel Igor Kalix anketu zpochybňuje.

Co říkáte na výsledek ankety?
Nemocnice nedopadla v anketě nejlépe. Bezplatně jsme se ale dostali pouze k výsledkům pěti z třiadvaceti otázek, zbytek jsme si museli zaplatit. Nevím však, zda jsou tyto odpovědi jen negativním hodnocením. Například na všeobecnou otázku, zda by lidé uvítali více dostupných informací o kvalitě zdravotní péče nemocnic, odpovědělo pochopitelně osmadevadesát procent respondentů kladně. Také nevím, jaká odpověď na otázku „Zhubl(a) jste při pobytu ve zdravotnickém zařízení?“ má vyznít pro nemocnici dobře.

Jsou pro vás výsledky nějak závazné?
Důležitější jsou pro nás výstupy z vlastních dotazníků. Shromažďujeme v nich odpovědi různých cílových skupin. Pro srovnání – úroveň komunikace s ošetřujícími lékaři hodnotilo v anketě HCI osm〜advacet procent výborně, v našem vlastním výzkumu to bylo devětaosmdesát procent.

Co si z výsledků ankety tedy nakonec vezmete?
Hlasovalo jen třicet až padesát respondentů. Nejsem si tedy jist tím, že hodnocení, které z ankety vzešlo, je platné. Relevantní budou asi jen celostátní výsledky. Chceme je porovnat s naší vlastní anketou a výsledek zveřejníme na našich webových stránkách. Vadilo nám také, že u HCI mohl hlasovat i ten, kdo nemocnici nikdy nenavštívil.

Marie Ilčíková

Otázka pro: LUBOŠE OLEJÁRA

prezidenta Svazu pacientů

Má celostátní anketa o nemocnicích vypovídající hodnotu pro pacienty?
V žádném případě. Je to nereprezentativní zaplacená akce. Anketa není udělaná po klinikách ani odděleních, je to podobné jako průzkum nemocnic, který se dělal za Davida Ratha. Pacienty takové výsledky pouze matou a dráždí.

Nejhorší je jídlo, shodují se pacienti

Čekat v nemocnici na příjmu a zvládnout tu a tam nepříjemnou sestřičku není pro pacienty jihomoravských nemocnic až takový problém. Na co si ale většina z nich nedokáže zvyknout, je strava bez chuti a bez zápachu, která je v nemocnicích stejná už několik let.
„Cokoliv jsem dostal v nemocnici k jídlu, bylo vždycky nemastné a neslané,“ vzpomíná na zážitky svých chuťových pohárků pětadvacetiletý David Zlatohlávek, který strávil měsíc v brněnské Úrazové nemocnici. V hlavě se mu v tu chvíli objevuje obrázek nedovařených špaget s červenou omáčkou bez chuti.

„Měl jsem po pádu na motorce zlomené obě nohy. Doktoři i sestřičky se ke mně chovali skvěle. Nemohl jsem si stěžovat vůbec na nic, kromě toho jídla,“ říká s úsměvem mladík.

O víkendu mu proto do nemocnice vozila jídlo maminka. „V nemocnici vždycky narazíte na vodový čaj, tuhé maso a omáčky bez soli a pepře,“ vyjmenovává Zlatohlávek.

Jediné, na co se tehdy těšil, byly snídaně. „Na té totiž není co zkazit,“ směje se mladík, který při svém pobytu v úrazovce zhubl deset kilogramů.
Podobné vzpomínky na bílé nemocniční chodby má i Petra Sedlářová, která ležela týden ve svatoanenské nemocnici. „Věděla jsem předem, že se v nemocnici moc nenajím, tak mě pravidelně zásobovala rodina. Ze skříňky u postele se mi dokonce jednou při vizitě vykutálely pomeranče a jablka,“ říká pobaveně jednatřicetiletá podnikatelka.

Podle ní by měly nemocnice dělat průzkumy právě na kvalitu stravování. „Vím, že je důležitější odborná péče, ale jídlo je jedna z věcí, která může chorého člověka rychleji uzdravit. Obávám se ovšem, že nemocniční jídlo má spíše opačný efekt,“ myslí si Sedlářová.

Student David Houma to ale bere s nadhledem. „Od té doby, co jsem na vysoké škole, si vařím sám a musím přiznat, že to dopadá tragicky. Když jsem minulý rok skončil se zánětem slepáku v jedné z brněnských nemocnic, docela jsem si na dietách pochutnal,“ vypráví Houma.
Své kulinářské schopnosti prý od té doby nijak nezlepšil. „Další slepé střevo už nemám, takže se konečně musím naučit vařit,“ dodává se smíchem Houma.

Zdravotnictví čeká za rok další revoluce

Ministerstvo zdravotnictví chce změny odstartovat od roku 2009. Dotknou se pacientů, lékařů i zdravotních pojišťoven

Zdravotní péče šitá na míru každého nemocného by měla čekat na pacienty po 1. lednu roku 2009. Alespoň to slibuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).
Zajistit by to měl balík sedmi nových zákonů, které do praxe zavádějí mnohé novinky. Lidé si například budou moci legálně připlatit za nadstandardní služby. „Dnes to funguje tak, že buď budou hradit celý výkon včetně následné péče, nebo se musejí uchýlit k úplatkům a známostem,“ uvedl ministr Julínek.

Novinkou bude možnost výběru mezi třemi druhy pojištění, které by měly zdravotní pojišťovny svému klientovi dát. Nemocní budou mít garantovánu čekací dobu na výkony a místní dostupnost lékařské péče. Ženy bez partnera se konečně dočkají možnosti umělého oplodnění a vzniku spermobanky.

Razantní změny se dotknou také lékařů a zdravotních pojišťoven. Lékařská profese se stane svobodným povoláním. „Vyřeší se tím i nedostatek některých profesí. Například anesteziologů či patologů, kteří budou moci mít smlouvy s dalšími zařízeními,“ vysvětlil Julínek. S tím souvisí i zjednodušení převodu, dědění a prodeje lékařských praxí včetně toho, že lékař může uzavřít ordinaci na rok, aniž by ztratil registraci. „Když lékař na delší dobu onemocněl a nemohl vykonávat svou praxi, po měsíci ztratil registraci. Pokud chtěl činnost obnovit, musel podstoupit zdlouhavé byrokratické řízení,“ vysvětlila náměstkyně ministra Markéta Helerová.

Jitka Zadražilová

Na pojištění budeme platit stejně

Praha/ Podle Pavla Hroboně, náměstka ministra zdravotnictví, reforma přinese lepší péči.

Jakou péči si pacienti boudou moci připojistit?


V rámci veřejného zdravotního pojištění si nebudou moci vybrat nic. Stejně jako dnes také v budoucnosti budou muset všechny pojišťovny krýt všechno, tedy infarkt, zápal plic, zlomenou nohu a podobně. V tom nebudou mít žádnou možnost výběru. Budou mít ale možnost výběru, jaké služby budou moci poskytnout pojištěncům. Budou nabízet dva různé typy pojistek. Jedna z nich bude založena na řízené péči. Pokud se pacient dobrovolně rozhodne, že omezí svůj volný pohyb mezi zdravotnickými zařízeními a půjde tam, kam mu zdravotní pojišťovna doporučí, nebo přijme povinnost nejprve zkonzultovat svého praktického lékaře, za to mu nabídne výhody včetně finančního plnění. Tou druhou možností, a opět na dobrovolném základě a při zachování rozsahu hrazené péče, budou produkty s vyšší spoluúčastí. Pacient se dobrovolně rozhodne, že zaplatí určité procento z ceny výkonů a zákroků. Za to mu pojišťovna nabídne určité finanční plnění.


Co budu muset udělat, když se rozhodnu pro výběr některého z vámi uvedených typů pojistek? Budu platit vyšší odvody?
Odvody, které platíme na veřejné zdravotní pojištění, zůstanou stejné. Pojišťovna až bude moci, tedy po 1. 1. 2009, osloví své pojištěnce se svou nabídkou pojistných produktů. Vy si vyberete. Pokud ne, nic se pro vás nemění a zůstává vše při starém. Pokud se dobrovolně rozhodnete pro zvýšenou spoluúčast, tak tu budete platit zdravotnickým zařízením, nikoliv pojišťovnám. Jitka Zadražilová

 

 

Ministr Julínek: Mít zisk již bude legální

Nové kolo reforem zasáhne i zdravotní pojišťovny. Jejich činnost má upravit nový Zákon o zdravotních pojišťovnách. Podle něj budou moci pojišťovny dokonce vytvářet zisk, což bylo doposud nemyslitelné. Zisk budou moci rozdělit mezi své pojištěnce.

Jak ale proběhne transformace současných pojišťoven do nových, není jasné. „Bude to ještě předmětem koaličních debat,“ říká ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Debata to přitom nebude jednoduchá. Pojišťovny dnes hospodaří s více než 200 miliardami korun, které vybere stát na zdravotních odvodech.

Nad hospodařením s penězi pojištěnců bude bdít Úřad pro dohled nad zdravotními pojišťovnami. „Počítá se, že bude mít asi stovku zaměstnanců,“ řekl náměstek ministra Pavel Hroboň.
Úřad bude mít možnost v krajním případě pojišťovnám i odejmout licenci. Například pokud její jmění klesne pod sto milionů korun. (šle)