Situací se zabývali hustopečští zastupitelé na posledním zasedání. „Od srpna letošního roku přestala Všeobecná zdravotní pojišťovna dávat zálohy, měsíc od měsíce se tak prohlubuje dluh nemocnice. Konečné výsledky interní kontroly by však měly být známy až dvaadvacátého prosince, kdy bude vypracován i závěrečný protokol," informovala starostka Hana Potměšilová (Sdružení nestraníků).

Jednání o případném převzetí nemocnice Jihomoravským krajem se podle vedení radnice dostalo o krok dál. V pondělí kvůli tomu přijede na pracovní prohlídku nemocnice hejtman Michal Hašek (ČSSD). Ten se v týdnu na poradě starostů v Břeclavi nechal slyšet, že věří v brzkou dohodu. „Jihomoravský kraj je připraven převzít a provozovat nemocnici v Hustopečích. Nevím, co by se muselo stát, aby se to neuskutečnilo. Jednat ještě budeme o ekonomických podmínkách. Jsem přesvědčený, že v pondělí si pojedeme prohlédnout zařízení, které se zařadí do sítě krajských nemocnic," oznámil hejtman.

Ten společně s kolegy plánuje propojení s nemocnicí v Břeclavi. Pondělní výpravy se zúčastní rovněž krajský radní pro zdravotnictví Marek Šlapal (ČSSD). „Chceme, aby se nemocnice vzájemně doplňovaly. Jak přesně to bude vypadat, bude jasné až po návštěvě. Zatím je to spíš vize než konkrétní provedení," sdělil v pátek Šlapal Břeclavskému deníku Rovnost.

Poněkud rozpačitý je ze současného stavu opoziční zastupitel Luboš Kuchynka (ODS). Z posledních informací podaných vedením města získal dojem, že jednání se naopak nikam neposunula. „Vyplývá mi z toho, že chybí nějaká konkrétní dohoda, o žádných přesnějších parametrech spolupráce s krajem není nic známo. Uvidíme, jak si vyjednávači povedou," reagoval Kuchynka, jenž byl jako starosta v minulém volebním období na počátku hledání nového správce.

Jihomoravský radní Šlapal na poradě představitelů obcí a měst naznačil, že by po převzetí provozu nemocnice mělo dojít k většímu propojení se sociálními službami. Už na jaře zástupci kraje oznámili, že vedle nemocnice vybudují nový domov důchodců. Stávající kapacita je ve městě nedostatečná. „V rozpočtu pro příští rok je balík investic, o nichž budeme ještě rozhodovat. Pokud opravdu dojde k dohodě mezi městem a krajem o převzetí nemocnice, nabízí se varianta, že by domov pro seniory se zvláštním režimem mohl vzniknout," oznámil Šlapal.

A dodal. „Hustopečsko si takové zařízení zaslouží. Jde snad o jediné místo na jižní Moravě, kde nemáme dostatečné pokrytí této služby."