Zloděj vzal elektrický kabel. Škoda osmdesát tisíc. Neznámý nenechavec ukradl cívky s měděnými elektrickými kabely. Škoda téměř sto tisíc korun. Oba tyto případy mají jedno společné – staly se krátce po sobě v areálu fotovoltaické elektrárny u Ladné. Další „sluneční“ krádež zaznamenali už dříve v Šakvicích. Co k nim zloděje vede? Ukradené měděné dráty s největší pravděpodobností končí ve sběrných surovinách.

„Pachatelé kabely zřejmě někde opalují a dráty pak odevzdávají do sběru,“ potvrdil břeclavský kriminalista Bohumil Gál. A jak přiznal, tyto případy se policistům špatně objasňují.

Zloděje ke krádežím mědi vede její vyšší výkupní cena. I proto se policisté na Břeclavsku v poslední době s touto trestnou činností setkávají poměrně často. A způsobená škoda není nikterak zanedbatelná. Mnohdy šplhá ke statisícové částce.

Například pole solárních panelů firmy Greeninvest Energy u Ladné zaujalo zloděje už dvakrát. V prvním případě se dostal přes plot a uvnitř našel elektrický kabel. Ten potom rozřezal na několik částí a postupně odtáhl pryč. Škoda přesáhla osmdesát tisíc korun.

Také druhý pokus drzého zloděje byl úspěšný. Tentokrát ukradl cívky s měděnými kabely dlouhé přes dvě stě metrů. A škoda byla oproti prvnímu případu ještě o dvacet tisíc korun vyšší.

Zvýšení dohledu

„Pokud se to stane opakovaně, majiteli se určitě vyplatí nějaké hlídání. Co vím, tak některé fotovoltaické elektrárny jsou hlídané kamerami. Pokud jsou právě budované, tak ještě třeba nemusejí mít takové zabezpečení,“ poznamenal Gál.

Jenže jak se ukázalo, druhá krádež se odehrála navzdory kamerovému vybavení, které už bylo uvnitř areálu elektrárny nainstalované. „Zabezpečené je to standardním systémem. Část, která je již zprovozněná, je hlídaná kamerami. Co se týče části ve výstavbě, to je věc dodavatele,“ vysvětlil předseda dozorčí rady společnosti Greeninvest Energy Miloš Prückner.

Nenechavci podle jeho slov svým počínáním ohrožují také nastavený plán výstavby. „Zařízení bylo pojištěné, ale žádná výhoda to není. Velmi nás to zdržuje,“ podotkl Prückner, podle něhož zřejmě po této zkušenosti nezbude nic jiného, než ještě posílit bezpečnostní opatření.

„Je to pro nás určitě špatná vizitka, protože se to stalo zrovna u Ladné. Samozřejmě nemůžeme vědět, jestli to dělají naši občané, nebo tam jezdí někdo z jiné vesnice,“ přemítala místostarostka Ladné Bohumila Tesaříková.

Policisté neponechávají nic náhodě a kromě intenzivního vyšetřování všech případů se také často vydávají do sběren železa a barevných kovů. Zloději se tam zpravidla snaží měděné kabely po krádežích zpeněžit. Strážci zákona se proto chtějí těmto lákavým přivýdělkům dál věnovat.