Břeclavské gymnázium se stejně jako více jak tři sta středních a vysokých škol z celé republiky zapojilo do stávky nazvané Vyjdi ven, kterou vyhlásili studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění.

Stávkující vyšli s touhou vyjádřit své názory na současnou politickou situaci. „Všimli jsme si výzvy na internetu a připojili se. Původně jsme si mysleli, že to bude aspoň tady v Břeclavi komorní akce, ale je skvělé, že se zapojilo tolik lidí. Jsme tady hlavně proto, že nesouhlasíme s tím, jak to u nás v republice od posledních voleb funguje. Nelíbí se nám například, jak prezident zachází s ústavou,“ zdůraznila studentka třetího ročníku Tereza Zajíčková.

Účastníci se postupně podepisovali i na vyvěšenou českou vlajku a pod sepsanou výzvu, která následně poputuje k pořadatelům. „A dále do rukou senátorů a do prezidentské kanceláře,“ uvedl za hlavní organizátory Luboš Louženský.

Podpisy sbírali také studenti gymnázia v Hodoníně za volání hesla „Zemane, Českou televizi nedáme“.

Stejně jako Břeclavští zpívali i českou hymnu. „Protesty mají smysl. Všechny politické změny v naší zemi vyvolali vždy převážně studenti. Proto, když se spojíme, tak můžeme něco změnit. Informovanost a nezávislá média jsou pro demokracii přímo zásadní,“ reagovala gymnazistka Adéla Cedulová.

Protestující z Městské střední odborné školy v Kloboukách u Brna a z hustopečského gymnázia vyrazili přímo na náměstí Svobody do Brna. „Jelo nás sem osm a dovezli jsme si i transparenty,“ uvedl Hustopečan Michal Furch.

I když se organizace ujali především studenti, s názorem se přidali i někteří přihlížející. „Na jednu stranu je úžasné, že se studenti nebojí vyjádřit svůj názor a snaží se změnit politickou situaci u nás k lepšímu. Na druhou stranu je ale smutné, že jsou podobné protesty znovu a stále nutné,“ posteskl si například Josef Příkazský při pohledu na hodonínskou skupinu.

Ne každý však se stávkou souhlasil. „Nevidím v tom význam. Připadá mi, že některé ty děti ani neví, o čem mluví,“ podotkl Břeclavan František Salajka.

ANETA BERÁNKOVÁ
BARBORA SKOČÍKOVÁ