„Nechodím tudy často, spíš výjimečně. Ale teď jsme si toho zrovna s malým všimli,“ otočila se Jana Suchánková z Břeclavi směrem k bývalému mlýnu a odpadků kolem něj. „Jsem zrovna ten člověk, který by v životě neodhodil papírek. Takový balkánský systém mě pořádně štve,“ dodala.

Poblíž zámku bydlí Kristýna Bruchterová. A chodí tudy venčit psy. „Město by to mělo uklidit na své vlastní náklady. Je to jedna z nejhezčích lokalit ve městě, kterou by si vedení radnice mělo hýčkat a lákat tam turisty. Místo toho je tím odpuzuje. Je tam odporný nepořádek a stále se uvnitř zdržují bezdomovci,“ přidala Bruchterová svůj názor.

Stačí, když se člověk přiblíží ke krajní budově s velkými vraty, která je od zámku vzdálená jen kousek. Uvnitř je strašný nepořádek a odpadky nakupené v několika vrstvách.

Ovšem vedení města je malým pánem. Areál totiž patří podnikateli Ivanu Omachlíkovi. Jeho vyjádření se ve středu Břeclavskému deníku nepodařilo zajistit. Jednou sice telefon vzal, ale vzápětí zavěsil. A odpoledne už ho nebral, ani se neozval zpátky.

„Zatím jsme se s ním nedomluvili. Neuznává ani naši vyhlášku o pořádku na veřejných prostranstvích,“ poznamenal tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka. Ale odpadky se válí i mimo areál bývalého mlýna. A tento prostor je veřejně přístupný.

Za tři dny to samé

Do těchto míst, pár metrů od zanedbaného areálu Vranova mlýna, přitom proudí turisté. Míří například do Zámecké vinotéky ve sklepení zámku. „Problém je, že i když to kolem vstupu do vinotéky uklidíme, tak za tři dny řešíme to samé. Foukne vítr a pet lahve letí do širokého okolí,“ vylíčil majitel Zámecké vinotéky Libor Nazarčuk.

Na vině jsou podle něj bezdomovci, kteří se u mlýna zdržují. „Nakupují levné věci a my pak máme popelnice plné toho, co neprodáváme. Lahví od piva a podobně,“ popsal.

Majitel areálu se podle Opálky stále ohrazuje. „Odmítá, že se jedná o veřejné prostranství. Chtěli jsme se domluvit, že to tam přesně vytyčíme, Hranice totiž není vidět,“ krčil rameny tajemník s tím, že si obě strany musí sednout a vše projednat.

Vedení města ale podle jeho slov vychází z jasné definice zákona. „Veřejné prostranství jsou plochy, které jsou bez ohledu na vlastnictví veřejně přístupné komukoliv a kdykoliv. A tento pozemek není celý oplocený, stejně jako zarostlá plocha naproti Komerční banky, která také patří panu Omachlíkovi. Od chodníku ji dělí pouze zábradlí,“ srovnával Opálka.