Napřed označil na zasedání zastupitelstva města břeclavské Romy za černé ludry. Hájil se tím, že myslel lutry, což je latinský název pro vydru říční. Pak ale břeclavský zastupitel Tomáš Nepraš ve svých výrocích na adresu Romů přitvrdil. Je to černá šepleť, sebranka hajzlů, lůza, řekl například v rozhovoru pro internetový server Aktuálně.cz. Za svůj ostrý jazyk bude nyní možná pykat.

„Podnět k vyšetřování výroků pana Nepraše dalo policejní prezídium,“ potvrdil zájem policie o Neprašovy výroky Milan Janůvka z břeclavského policejního ředitelství. Kdo se v této věci na nejvyšší policejní orgán obrátil, to netušil. A policejní prezídium se k případu odmítlo vyjádřit.
Nepraš zatím nečelí trestnímu stíhání. Břeclavští kriminalisté ale prověřují, zda nespáchal trestný čin. Včera se přišli na záznam jeho vyjádření zeptat i do redakce Břeclavského deníku. Právě ten totiž o slovech Nepraše, jež padla na zasedání zastupitelstva, informoval jako první.

„Z policejního šetření žádné obavy nemám. Myslím si, že co dělám a říkám, je moje věc. A co mi vkládají do úst jiní, je zase jejich záležitost. Ať policie šetří je,“ komentoval zájem policie sám Nepraš. Zároveň se podivoval, že se média zabývají takovými banalitami.

Zastupitel Luboš Krátký byl zprávou o vyšetřování svého kolegy z volební kandidátky překvapený. „Jeho výroky beru jako symbol toho, že je něco v nepořádku. Nedával bych tomu nálepku rasismu. Problém je někde jinde,“ bránil spolumajitele firmy Racio.
„Doufal jsem, že si toho nikdo nevšimne. Asi jsem se ale mýlil,“ uvedl k Neprašovu výroku na zastupitelstvu před časem prorocky starosta Břeclavi Dymo Piškula.