Strojírenský závod firmy Neria přidělal vrásky na čele a černé vaky pod očima nejednomu zPohořelických. Obyvatelé Hybešovy ulice, která svýrobními halami sousedí, si stěžují na neúnosný hluk. Ten jim prý nedovolí zamhouřit oko.

„Už pět let jsem se pořádně nevyspala. Dříve jsem předcvičovala rekondiční cvičení, teď zúnavy a neustálého stresu zhluku chodím o holi,“ popsala své problémy Ludmila Hrušková a dodala, že si odpočine, jedině když jsou okna a dveře haly zavřené.

Svou stížnost už podala i ksoudu. „Řekli mi, že haly byly opravdu postavené v rozporu súzemním plánem a že jsme měli být přizvání ke stavebnímu řízení. To bylo ale všechno. Tak jsem stížnost hnala ke krajskému soudu,“ nastínila Hrušková.

Pohořelická radnice se problému intenzivně věnovala. Starosta tvrdí, že dva roky chodil i vnoci sledovat, jak to vHybešově ulici vypadá. „Pacelu, která patřila zčásti Nerii a zčásti městu, oddělovalo od zahrad rodinných domků asi dvanáct metrů široké místo smlýnským náhonem, které patří Povodí Moravy. Proto nám nepřipadalo, že by mohla být nějak narušena práva obyvatel Hybešovy,“ sdělil starosta Pohořelic Josef Svoboda. Jak řekl, on ani zastupitelé nezjistili, že by Neria mohla lidi permanentně obtěžovat. „Samozřejmě oni tam žijí čtyřiadvacet hodin denně, takže to asi pociťují trochu jinak,“ dodal.

To stavební úřad zatím vyčkává na verdikt soudu. „Paní Hrušková u nás byla, celou věcí se zabývalo i zastupitelstvo. Teď je případ u soudu, takže dokud ten nevydá rozhodnutí, já se ktomu nechci nijak vyjadřovat,“ uvedla vedoucí odboru územního plánování a stavebního úřadu Jana Dvořáková.

Firma Neria je si hluku zpohořelického závodu vědomá. Chybu však než u sebe vidí i jinde. „Myslím, že zásadním omylem bylo to, že před sedmi lety zastupitelstvo rozhodlo o změně průmyslové zóny ve smíšenou. Kdyby všechno zůstalo při starém, problém by nenastal. My máme vPohořelicích halu shutním materiálem vhodnotě padesát milionů. Nemůžeme ji jen tak zrušit a postavit na zelené louce,“ komentoval stížnosti investiční technik Nerie Josef Fajt.

Podle jeho slov vedení zaměstnancům otevírat okna a dveře zakázalo, ti zákaz přesto porušují. „Je to jejich nekázeň. Už několikrát jsme to kontrolovali, ale většinou bylo všechno vpořádku. Když najdeme nahlas puštěné rádio, okamžitě ho vyhazujeme,“ doplnil Fajt.